Zapáchá vašemu pejskovi z tlamy? Může mít i vážný zdravotní problém

Mazlíčci 21. března 2019 | 10:31 — Veronika Prášilová
To, že psí tlamička nevoní zrovna po fialkách, ví všichni chovatelé. Zejména u starších jedinců, kteří navíc žijí většinu roku na dvoře či zahradě, se s tím tak trochu počítá. Ale co když najednou začne nepříjemně zapáchat z tlamy vašemu miláčkovi, u kterého to není obvyklé?
Další 3 fotografie v galerii
Psí zívnutí nemusí být vždy příjemné / Depositphotos

Určitě není vhodné nad tím mávnout rukou. Na vině může být nějaká prkotina, ale taky vážný zdravotní problém.

Když něco slupne

Všichni chovatelé čtyřnohých mazlíčků se shodnou na tom, že alespoň někdy během společného života pejskovi z tlamy táhlo jako z otevřeného kanálu. Obvykle tomu tak bylo v případě, kdy jste se vrátili z dlouhé procházky v přírodě, kde váš chlupáč sem tam něco ochutnal a mohlo se tak stát, že slupnul klidně nějakou mršinu.

V takovém případě není obvykle třeba se plašit a nejlepší je jednoduše počkat, až zápach odezní a nechtěná mňamka z těla vašeho pejska přirozeně vyputuje.

Když zlobí zuby

Může se však stát, že se silný zápach z tlamy vašeho pejska objeví zcela nečekaně. Na vině v takovém případě bývá zanedbaná zubní hygiena, konkrétně nemocné zuby a dásně.

Ačkoli je to doslova za minutu dvanáct, měli byste i v tomto případě přistoupit k pravidelné očistě chrupu vašeho miláčka. Pokud máte navíc chlupáče, který má krátký čenich, je potřeba čištění chrupu o to intenzivnější. V žádném případě ale nesahejte po zubních pastách určených pro lidi, pro pejsky jsou škodlivé. Jak správně pejskům čistit zuby?

Kdy jít k lékaři

Pokud jsou však zuby už natolik napadené zubním plakem, kamenem, případně zubním kazem, že už očista běžnými hygienickými prostředky nestačí, budete se muset vydat k veterináři. Ten vašeho miláčka prohlédne a s největší pravděpodobností navrhne vyčištění zubů v celkové anestezii. 

Při tomto zákroku se jednak chrup zbaví nánosů zubního kamene, který může způsobovat nejen zápach, ale také bolest. Veterinář také rozhodně prověří, zda některý ze zubů vašeho pejska náhodou neuhnívá a zda není třeba jej odstranit. I to totiž může být příčinou neskutečného zápachu.

Příčina může být jinde

Bohužel nemoci zubů nemusí být ty jediné, které nepříjemný odér způsobují. Problémy mohou pramenit také odjinud, a sice například z toho, že váš pes trpí cukrovkou, onemocněním ledvin nebo trávicího ústrojí. Proto určitě tento stav nepodceňujte a nechte raději vašeho chlupáče prohlédnout co nejdříve. Za těch pár stokorun to rozhodně stojí. 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Eva Decastelo se rozmluvila o svém manželovi i nejhorším dárku, který v životě dostala

Jak umít špinavé ruce od vlašských ořechů, aby zbarvení...

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Při sušení hub nezapomeňte dodržovat určitá pravidla. Při...

Ředkvičky, mrkve a další druhy zeleniny, které hravě...

Sklizeň mrkve. Jak rozpoznat, že je perfektně zralá a kdy ji...

Motýl, který v zimě létá do teplých krajů a umí pískat....

Zavřít reklamu