Aplikujete pejskům antiparazitní přípravky? Tak pozor na jejich kombinování!

Mazlíčci 08. května 2019 | 08:34 — Veronika Prášilová
Přípravky proti blechám a klíšťatům jsou v tomto období velmi frekventované. Právě jarní měsíce s sebou nesou aplikaci přípravků, které zamezí, aby vaše miláčky trápily blechy, nebo aby si z pravidelných vycházek přinášeli hrozny klíšťat. Těch je v letošní sezoně požehnaně a podle počasí to nevypadá, že by se mělo jejich množství eliminovat.
Další 3 fotografie v galerii
Chraňte své pejsky účinně a zároveň opatrně / Internet

Avšak i boje proti těmto parazitům mají svá pravidla, kterými byste se měli řídit, jinak můžete svým mazlíčkům ublížit.

Rozdělení antiparazitních přípravků

Existují v podstatě čtyři základní formy antiparazitních přípravků, které jsou k dostání v lékárnách, zverimexech či u veterinárních lékařů. Jedná se o obojky, pipety, neboli takzvané spot-ony, spreje a tablety. Každé zvíře snáší tyto přípravky jinak a na každé účinkuje něco jiného. Zatímco některý pes přečká celou sezonu díky obojku bez úhony, jiný přijde ze stejné procházky ověšen novými přírůstky. Je proto potřeba vysledovat, který přípravek je pro vašeho miláčka ten nejlepší, a ten používat.

Nikdy nekombinujte více druhů

Velmi důležitá je však jedna zásadní věc, a sice, že nikdy nesmíte kombinovat více zmíněných přípravků najednou. V žádném případě nesmíte psovi aplikovat pipetu a zároveň mu kolem krku umístit antiparazitní obojek. Velmi reálně totiž hrozí, že jej předávkujete a způsobíte mu nepříjemné zdravotní problémy. Ty se mohou projevovat například svěděním, zarudnutím kůže, nervozitou nebo dokonce neurologickými problémy.

Co dělat při alergické reakci

Také v případě, že přecházíte od jednoho přípravku k druhému, musíte mezi jednotlivými přípravky nechat dostatečně dlouhou dobu. Odborníci uvádějí rozpětí ideálně jednoho měsíce. Pokud jste již tuto chybu udělali, psa důkladně osprchujte a omyjte šamponem na citlivou pokožku, ať již dětským nebo psím, ovšem v žádném případě antiparazitním! Pokud by potíže přetrvávaly i nadále, raději vyhledejte veterináře, který vašeho pejska prohlédne a rozhodne, zda nebude třeba nasadit antihistaminika.

Nepodceňujte příbalovou informaci

Před každou aplikací jakéhokoliv antiparazitního přípravku si vždy důkladně přečtěte příbalovou informaci, abyste věděli, jakou dávku pro vašeho psa zvolit. Toto pravidlo platí, ať se jedná o spot-ony nebo třeba o obojky, u nichž se již při koupi volí správná délka. Čím větší obojek, tím vyšší účinná látka je v něm obsažená. Pokud si nejste při výběru antiparazitního přípravku jistí, nechejte si poradit ve specializované prodejně nebo rovnou od vašeho veterináře.

Přečtěte si také, jak poznat, zda má váš pes blechy a jak proti nim případně správně zasáhnout. Naše rady se vám mohou hodit.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu