Našli jste na zahradě ježka? Poradíme vám, jak mu pomoci přečkat zimu

Mazlíčci 13. listopadu 2019 | 08:05 — Šárka Vondráčková
Ježci se na podzim připravují na přezimování. Zdravý jedinec s dobrou hmotností přežije zimu i bez cizí pomoci, slabší kusy se bez ní ale neobejdou.
Další 4 fotografie v galerii
Ježek je noční živočich a za normálních okolností byste jej neměli během dne potkat. Pokud ale bodlináče najdete za světla, téměř určitě potřebuje vaši pomoc. / Depositphotos

Na podzim se hlásí o slovo první mrazíky a také čas, kdy začínají ježci hibernovat. V tomto období tak můžeme narazit na osamělé ježčí mládě, ježka zraněného, nemocného, nebo s nízkou podzimní hmotností. A proto bychom měli vědět, jak se v takové situaci zachovat.

Jak poznám, že potřebuje pomoci?

Na úspěšné přezimování potřebuje ježek hmotnost minimálně 600 – 700 g. Ježek vážící  v listopadu méně, ještě není připraven k zazimování a je potřeba ho vykrmit. Aby zimu zdárně přežil, musí si vytvořit dostatečné množství tukových zásob.

Velkou roli ale hraje i aktuální počasí a také oblast, odkud ježek pochází. Při výrazně nepříznivém a deštivém počasí můžete poskytnout azyl i ježkům s jinak příznivou váhou.

Postavte mu domeček

Pokud jste se rozhodli nechat u sebe ježka zazimovat, vyrobte mu domeček, ve kterém zimu přečká. Jako podestýlku je nejvhodnější použít slámu nebo seno. Pokud ježek váží pod 300 g, je dobré jej držet při teplotě kolem 18 - 20 °C, větší ježci vyhledávají chlad kolem 13 - 15 °C. Nezapomeňte, že stěny výběhu musejí být dostatečně vysoké, ideální výška se pohybuje kolem 50 cm.

Krmení ježka

Poměrně velkou část krmení, ne však jedinou, můžou u ježka tvořit kočičí granule. Doporučuje se podávat ty nejkvalitnější. Myslete na to, že ježčí jídelníček by měl být ze tří čtvrtin masitý. Podávat můžete i syrové hovězí maso, vařené kuřecí maso a kočičí konzervy.

Dále jsou vhodné vařené kuřecí krky, žaludky, játra, srdce a také živá strava – mouční červy a cvrčci. Na doplnění můžete podávat vařenou rýži nebo těstoviny, syrové vločky, dětské piškoty, tvaroh, strouhaný sýr, jablka či jiné ovoce. Jelikož je ježek noční tvor, krmíme ho nejlépe večer.

Vypuštění ježka

Ježci se v zajetí, stejně jako v přírodě, budí ze zimního spánku většinou v březnu nebo v dubnu. V době probuzení ztratí ježek opět na hmotnosti. Proto jej začneme krmit masitou stravou alespoň do váhy, ve které jsme ho nalezli.

Ideální doba pro vypuštění ježka je polovina dubna až květen – když nebude průměrná teplota nižší než 5 ºC a nebude deštivo. Vypouštíme ho v podvečer, co nejblíž místu, kde jsme jej na podzim nalezli, nebo na jiném málo frekventovaném místě s dostatkem keřů, do kterých by se mohl ukrýt. Dále čtěte: Nárazem do skel ročně v Česku zahynou statisíce ptáků. Pomožte je chránit, je to jednoduché.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu