Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na maximum

Ostatní 13. června 2021 | 15:55 — nov
Existuje několik univerzálních prostředků, které vám v domácnosti pomohou doslova se vším. Mimo známého octa a sody je vynikající také aviváž. Možná jste o tom dosud neměli ani ponětí, ale tento prostředek není třeba využívat jen ke změkčení a provonění prádla.
Dalších 5 fotografií v galerii
Aviváž má celou škálu využití / Shutterstock

Aviváž vám udělá velkou službu třeba i při úklidu.

Zatočte s vodním kamenem

Také máte pocit, že se vaše dlažba v koupelně neustále zanáší vodním kamenem a vy už nevíte, čím byste proti tomu zakročili? S tímto problémem si hravě poradí aviváž. Tu smíchejte v poměru jeden dílek aviváže se dvěma dílky vody a umíchejte roztok. Tím pak hravě umyjete dlaždičky, které už jen zbývá přeleštit suchým hadříkem. Stejně postupujte i při čištění vodovodních baterií, zrcadel, skla ve sprchovém koutě i keramiky.

Chcete ušetřit čas při mytí oken? Opět vám pomůže aviváž. Smíchejte jí půl deci se dvěma litry vody a směs na mytí skel máte připravenou. Navíc ji můžete použít i na okna ve vašem vozidle.

Pomůže i s náročnými skvrnami

Potahy jako ze škatulky má v autě zřejmě málokdo. A obzvlášť tehdy, pokud občas vozíte děti nebo zvířecí mazlíčky. Na boj s těmito skvrnami máte v aviváži skvělého pomocníka. Smíchejte ji s teplou vodou v poměru 1 ku 4 a vzniklou směsí vyčistěte znečištěná místa.

Pokud máte na potazích, ať už v autě nebo doma, fleky od marmelády, čokolády nebo rozlité kávy, které se tradičně špatně odstraňují, opět vám pomůže aviváž. V poměru 1 ku 1 s vodou si ji namíchejte do rozprašovače a aplikujte na skvrny. Hadříkem opatrně přetírejte a nechte zaschnout.

Mastné povlaky v kuchyni, otisky na zárubních i fleky na dveřích – to vše může aviváž jednoduše a rychle odstranit. Stačí si namíchat roztok jako na dlaždice v koupelně, tedy v poměru 1 ku 2. A jako bonus jej můžete využít při vytírání podlah v domácnosti.

Provoní prádlo i koupelnu

Chcete, aby vaše oblečení stále vonělo? Do skříně s oblečením postavte misku nebo talířek, na který položíte ubrousek namočený do aviváže. Vůně se z něj bude linout několik dní. Stejný postup využijete i na toaletě. Tam zevnitř pokapejte aviváží roličky toaletního papíru, díky tomu se bude tekutina odpařovat a příjemně vonět.

Další užitečné tipy

Zasekl se vám zip a nevíte si rady? Opět pomůže aviváž. Stačí, když jí nakapete několik kapek přímo na zip a pomalu ho rozpohybujete. Zip se pak hladce rozjede. Směs aviváže a vody v poměru 1 ku 1 vám pomůže také sundat staré tapety, na které tuto směs s pomocí rozprašovače aplikujte. Nechte chvíli působit, tapety pak půjdou dolů jedna radost. Čtěte také: Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na nábytku zvládnete odstranit obyčejnými surovinami.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Pravidla cestování se mění téměř každý den. Aktuální...

Zavřít reklamu