Nejsilnější houbařská sezona je v plném proudu. Prozradíme vám, kde teď zaručeně rostou
Letošní houbařská sezona by se dala hodnotit jako nadmíru vydařená. Díky častým a vydatným srážkám, ale rovněž přívětivým teplotním podmínkám, je možné najít krásné houby téměř po celou letošní sezonu. Podle názoru mykologů se v průběhu září, ale nejspíš i října, můžeme těšit na vydatnou nadílku.
Chcete-li si pochutnávat na smaženici, omáčkách, polévkách a sušit houby do aleluja, vydejte se na ověřená místa, ze kterých zaručeně neodejdete s prázdnou. Pokud vás ovšem nepředstihne jiná skupinka houbařů.
Potřebné podmínky
Jelikož žijí houby v symbióze se stromy, je velmi důležité, v jaké kondici se nachází les, do kterého se chystáte. Ve vytěžených lesích napadených kůrovcem nejspíš moc hub nenajdete. Ideální podmínky pro růst hub jsou teplota a správná vlhkost. Když víte, že před pár dny vydatně pršelo, je to pro růst hub to pravé ořechové. Ovšem pokud se nacházíte v místě, kde jsou dlouhodobá sucha, jednodenní krátký déšť nestačí.
Sledujte aplikaci
Na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) můžete sledovat jak srážkovou mapu, tak aktuální mapu sucha. Jejich vzájemným porovnáním můžete odhadnout, v jakých místech by houby mohly růst, a kde naopak vůbec. Na sociálních sítích ČHMÚ se nedávno objevila i mapa s informací, kde by měly růst houby. Pracuje s indexem předchozích srážek, který udává nasycení půdy. Čím vyšší hodnota indexu je, tím vyšší bude pravděpodobnost růstu hub. Podle ní je v těchto dnech nejvyšší pravděpodobnost nalézt plný košík hub především na Moravě, ve Slezsku a částečně i na jihu Čech a na Vysočině.
Kam vyrazit v různých koutech ČR
Aktuálně rostou houby téměř po celé republice, a to i přesto, že zrovna v dané lokalitě nepršelo. Podle mykologů totiž s postupujícím podzimem na srážkách nezáleží tolik jako v létě.
Šumava
Šumavské lesy jsou rájem všech houbařů, a pokud se chystáte do Železné Rudy, zcela jistě nevynechejte lesy kolem Špičáku a Lipna nad Vltavou. Vlhké smrčiny kolem Kvildy jsou ideálním místem pro růst hřibů, a pokud máte raději lišky, vypravte se do okolí Volar.
Vysočina
O Vysočině se říká, že v jejích lesích najdete houby i v období, kdy dlouho neprší. Jasným příkladem jsou Žďárské vrchy, ve kterých se drží vláha i v období sucha. Oblíbeným místem je například Černý les u Žďáru nad Sázavou a lesy u Křižanova. Ráj všech houbařů je také na Pelhřimovsku, a to hlavně lesy v okolí Pacova.
Praha a okolí
Pokud se chystáte na houby z Prahy a okolí, jistě se vydejte do Brd, což je vyhlášená houbařská lokalita. Najít tam můžete jak kozáky a křemenáče, tak i hřiby smrkové. Teplé listnaté lesy v okolí Berounky zase nabízejí hřiby dubové. Po vydatných deštích se vydejte do Českého krasu do lesů mezi Berounem a Černošicemi, kde najdete nepřeberné množství všech možných druhů hub. Různé druhy se po deštích dají nalézt i na Křivoklátsku.
Beskydy
Na krásnou procházku se můžete vydat po žluté turistické stezce ze Starých Hamrů na Gruň. Vyrazit můžete i od přehrady Šance po žluté směrem na Lysou horu nebo se vydat po modré stezce k Masarykovu údolí. A když zamíříte do jakéhokoliv lesa v okolí Podolánek, zajisté také něco najdete. Největší šanci budete mít na modré stezce směrem na Martiňák, anebo když se vydáte po červené na Smrk. Houbařský zážitek prožijete i v přírodním parku Palkovické Hůrky. Jak zmrazit přebytečné houby jsme psali zde.
Zdroj: abecedazahrady.dama.cz, abecedazahrady.dama.cz, ČHMÚ, chmi.cz