Nezbavujte se všech listů a skořápek z ořešáku. Dokáží léčit a pomohou vám s celou řadou neduhů
Léčivé účinky látek obsažených v ořešáku královském znali už naši předkové. Jeho ořechy jsou zdravou potravou, listy a kůra lékem s tradicí v lidovém léčitelství ale i v současné farmakologii.
Naši předkové používali odvar z listů na ošetření špatně se hojících poranění kůže a k jejich dezinfekci. Antibakteriální účinky zabraňují zánětu postiženého místa na kůži a tím urychlují hojení. Dalším známým využitím odvaru z listů je koupel proti pocení nohou a kožním plísním a pleťová voda pro léčbu akné. Odvar je vhodný i pro pravidelné oplachování vlasové pokožky jako prevence padání vlasů, zmírňuje projevy lupenky a pomáhá léčit některé druhy ekzémů. Pro aplikaci na kůži si můžete jednoduše vyrobit i mast z listů, lépe však z mladých pupenů ořešáku královského.
Vnitřně se listy ořešáku běžně aplikují formou čaje (zejména odvar) nebo výluhem v alkoholu. Účinky jsou podobné jako u nezralých plodů, čaj se také doporučuje jako podpůrný prostředek při léčbě nachlazení a proti průjmovým onemocněním a katarům zažívacího traktu. Jako kloktadlo je odvar účinný i při zánětech v krku a pro udržení zdravých dásní. Ořešákové listy si můžete na zimní období usušit a pak je používat dle potřeby.
I v domácích podmínkách si můžete řadu léčivých preparátů sami vyrobit. Zkuste se inspirovat některým z následujících receptů. Zbylé listí můžete kompostovat. Jak rozklad ořešákového listí urychlit, se dozvíte v našem článku zde.
Mast z pupenů ořešáku královského
Na výrobu masti budete potřebovat 500 g vepřového sádla, hrst pupenů ořešáku královského (můžete přidat hrst květů měsíčku pro zesílení účinku).
Sádlo rozehřejte na mírném ohni, přidejte pupeny ořešáku a pozvolna 30 minut vařte, přelijte přes sítko a uskladněte v uzavíratelné nádobě nejlépe v lednici.
Skořápkový odvar na kašel
Na výrobu chutné ořechové medicíny na suchý i vlhký kašel si nasbírejte 12 skořápek z vlašských ořechů a připravte si 0,5 litru vody.
Ořechy rozlouskněte a skořápky omyjte. Podle toho, jak rychle odvar potřebujete, si můžete zvolit pomalou nebo rychlou metodu.
1. Pomalá metoda: skořápky namočte do vody a nechte 12 hodin louhovat. Poté vodu i se skořápkami přiveďte k varu a povařte asi 5 minut. Sceďte a můžete popíjet.
2. Rychlá metoda: skořápky rovnou povařte 10 až 15 minut ve vodě a sceďte. Odvar pijte vlažný několikrát denně. Účinkuje většinou do druhého dne.
Výluh z listů
Na omývání i vnitřní užití budete potřebovat jednu vrchovatou lžičku nasekaných listů a hrnek vody. Na koupel je pak potřeba asi 10 dkg listí na vanu.
Listy spařte horkou vodou a nechte 15 minut louhovat nebo krátce povařte. Sceďte a používejte jako čaj, obklad na postižená místa, pleťovou vodu či vlasovou kúru.
Ořešákový olej na kožní neduhy (ekzémy, lupénku)
Připravte si 3 lžíce listí z ořešáku a 3 dl panenského olivového oleje.
Listy zalijte olejem a vše nechte 14 dní macerovat. Nesmíte zapomenout denně protřepávat, aby se uvolnily léčivé látky. Po uplynutí této doby přeceďte, nalijte do skleněné lahve a uschovejte v lednici. Olejem promazávejte postižená místa.
TIP: Nejlepší je odvar z čerstvých listů, ten je extrémně silný na vnitřní užití. Listy je proto ideální sbírat v červnu nebo v červenci, ale můžete i na podzim když padají. Odvar bude jen o něco slabší. Na vnitřní užití jsou také skvělé kapky, které se dají koupit v lékárně a slouží k detoxikaci těla a odstranění parazitů z těla.