Jak dosáhnout maximální úrody paprik? Pohnojte je kefírem, droždím a dalšími surovinami, které používali naši předkové

Zahrada 20. července 2022 | 11:57 — Zuzana Procházková
Papriky patří k velmi často pěstované zelenině na našich zahrádkách. Jejich chuť je s těmi kupovanými zcela nesrovnatelná. Pakliže je i vy letos pěstujete, prozradíme vám, jak dosáhnout maximální úrody. Tajemství spočívá v neobvyklém hnojení podle našich předků.
Další 3 fotografie v galerii
Pro maximální úrodu paprik vsaďte na osvědčená hnojiva našich babiček / Pixabay

Paprika (Capsicum) se řadí k rodu rostlin čeledi lilkovité. Původem je z tropické a subtropické Ameriky, odkud se postupně rozšířila do celého světa. V dnešní době existují desítky druhů paprik, které jsou k dostání. Ať už ale pěstujete jakýkoli druh, pro maximální úrodu je nutné rostlinu podpořit správným hnojivem. Než kupovat drahá hnojiva z hobby marketů, vsaďte na mnohem efektivnější ingredience našich babiček. Prozradíme vám, co jsou zač.

Kefír

Hnojení papriky pomocí kefíru na dlouholetou tradici. Příprava hnojiva je velmi jednoduchá, stačí kefír naředit v poměru 1 litr kefíru na 10 litrů vody. Roztok pořádně rozmíchejte a aplikujte jako okamžitou zálivku. Co se množství týká, tak k jedné rostlině dejte zhruba půl litru tohoto roztoku. A jestliže byste chtěli zatočit i se škůdci, pak kefír nařeďte v poměru 1:15 a aplikujte kefír jako postřik. Obojí, jak hnojení tak postřik listů opakujte jednou za týden.

Čaj

Zálivka z čaje je také velmi účinná, neboť dodá paprikám mnoho výživných složek. Jedná se například o dusík, draslík, fosfor, hořčík a zinek. Pro výrobu hnojiva pro papriky budete potřebovat polévkovou lžíci čajových lístků. Ty poté zalijte vodou a nechte přes noc macerovat. Ráno sceďte a přidejte jako zálivku k paprikám. Doporučuji tímto čajovým hnojivem papriky zalévat jednou týdně.

Droždí

Čerstvé droždí a v nich užitečné kvasinky pomohou paprikám lépe využít živiny z půdy. Ideální je aplikovat hnojivo z droždí dvakrát či třikrát za sezónu. Droždí kromě toho dodá rostlině mnoho prospěšných látek, jako například železo, sacharidy a vitamíny, z nich nejcennější jsou A, B a C. A jak hnojivo připravit? Vezměte si jednu kostku čerstvého droždí, 2 čajové lžičky cukru a 10 litrů vlažné vody. Vše smíchejte a nechte jeden den kvasit. Po uplynutí této doby hnojivo nařeďte 20 litry vody a aplikujte k paprikám.

Skořápky

Posledním skvělým hnojivem k paprikám jsou vaječné skořápky. Skrývají totiž v sobě obrovské množství vápníku, dále selen a zinek. Stačí je namlít v kuchyňském robotu nebo pořadně nadrtit. To pak můžete smíchat s půdou okolo rajčat. Dále čtěte: Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do interiéru.

Autorský článek, další zdroj: gardeningknowhow.com.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

8 příznaků, podle kterých poznáte, že váš počítač napadl virus

Levné letenky přímo ve vašem telefonu? Jistě!

Vodní sporty, které stojí za to vyzkoušet

Jak připravit dokonalý velikonoční mazanec? Osvědčený...

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Zavřít reklamu