Myší se zbavíte i přírodní cestou. Nemusíte hned kupovat jedovaté granule
V prvé řadě je na místě preventiva. Zkontrolujte, jestli máte dobře utěsněné dveře do domu, kotelny, prádelny, garáže. Myším stačí jen malá škvírka, aby se dostaly dovnitř a dokázaly udělat neplechu. Množí se i desetkrát ročně a mívají po deseti mláďatech! Štěrbiny zatáhněte sádrou, tmelem nebo betonem. Provizorním řešením je polyuretanová pěna, která dokáže hlodavcům cestu alespoň pěkně znepříjemnit.
Lákadlem je pro ně především jídlo, které je volně dostupné. Ať už jsou to brambory, jablka, kořenová zelenina nebo kus uzeného bůčku. Veškeré potraviny zavřít do uzavíratelné nádoby nemůžete, ale to co jde, a myškám by chutnalo, se jednoznačně doporučuje.
Jestli už jste našli ve sklepě nebo ve spíži zásoby okousané, můžete se s nimi rovnou rozloučit a všechno dezinfikovat. Mohou na nich zůstat zbytky moči nebo výkalů! Než ale sáhnete po sáčku s jedovatými granulemi, co se jich zkusit zbavit přírodní cestou?
Sladká limonáda
Sodovka myši stoprocentně přiláká a následně zahubí. Tento typ hlodavců totiž neumí říhat. Rozmístěte misky tam, kde si myslíte, že se myši vyskytují, a naplňte je limonádou. Posléze vyhoďte – myši i nádoby.
Sypká směs s vodou
Ve stejném poměru smíchejte sádru a mouku, přidejte lžíci soli. Nasypejte do misky a položte tam, kde si jí myš všimne. Poblíž dejte misku s vodou, protože když ochutná sypkou směs, dostane žízeň. A to bude její smrt.
Čokoláda
V pohádkách mají možná myši rády sýr, ale ve skutečnosti si smlsnou raději na jiných dobrůtkách. Některé přitáhne kolečko salámu, další kus domácího špeku, většina ale neodolá kousku čokolády. Pokud ji nechcete přilákat do pasti, smíchejte čokoládový prášek s kouskem omítky, nasypte do misky a znovu umístěte poblíž sypké směsi misku s vodou. Účinek je stejný – myš to nepřežije.
Pachové odpuzovače
Fungují proti myším, ale krátkodobě. Podle zkušeností hlodavcům vadí listí z ořešáku, heřmánek, terpentýn, vratič i přípravky proti molům. Listy a skořápky z ořešáku přitom dokážou i léčit, zjistíte zde.
Predátor
Hlavně vesnické kočky jsou v lovení myší přebornice. Ne nadarmo se říká, že jim neuteče ani myš. Někdy stačí, aby myš kočku ucítila a pokud nemá ve sklepě hody, vydá se hledat jiný azyl. Myši mají respekt i před psy, loví je jezevčíci i knírači. Predátory hlodavců jsou také káňata, poštolky nebo sovy. Mějte na zahrádce ptačí budku! Raději ale výš, ať na predátory myší nedostane chuť kočka domácí.
Sklápěcí pasti
Co do pomůcek patří mezi nejstarší metody lovu myší a potkanů. Je třeba připravit hlodavcům návnadu a položit ji tam, kde běhají. Doma nejčastěji za nábytkem nebo podél stěn. Stoprocentně je přiláká opečený chleba nebo výše zmíněné varianty. Pasti však nebývají vždy účinné. Myši jsou chytré a nezřídka se hubitelé setkají s tím, že je návnada pryč a po myši ani památky. Pozor, může utéct a ležet někde zraněná. Poznáte to podle zápachu.
Domečky
Fungují na stejném principu jako pasti, ale jakmile do nich myši vlezou, už se nedostanou ven. Pokud nejste zastáncem zabíjení zvířat, je pro vás tento způsob lovu ideální varianta. Do domečku se dostane i několik myší najednou, které pak můžete vypustit libovolně do přírody.
Plašiče na hlodavce
Jedná se o přístroj na baterky nebo s adaptérem, který vydává zvuk, jenž hlodavce bezpečně odpuzuje. Na trhu nejčastěji naleznete ultrazvukové plašiče hlodavců, které v čase zvuk mění, a tím zajišťují, že si hlodavec na zvuk nezvykne. Plašiče mívají dosah 100, 150 i 200 metrů čtverečních a seženete je v hobby marketech nebo na internetu. Pozor, lidské ucho přístroj neslyší, ale domácím zvířatům vadí.