Vypěstujte si doma vlastní zázvor. Je to velmi jednoduché

Ostatní 21. března 2018 | 07:13 — Šárka Vondráčková
Že je zázvor nejenom skvělé koření v kuchyni, ale také mocný všelék, je všeobecně známo. Ale tušili jste, že si velice snadno můžete vypěstovat zázvor u vás doma? Pokud ne, tak čtěte následující řádky, kde vám představíme způsob, díky kterému můžete mít tento zázračný kořen kdykoliv doma po ruce.
Další 3 fotografie v galerii
Zázvor můžete mít od této chvíle prakticky denně po ruce / Shutterstock

Není mnoho jiných rostlin, které je tak jednoduché pěstovat v domácích podmínkách. Zázvor nepotřebuje příliš mnoho světla a stačí pouhý kousek kořene, který koupíte v obchodě s potravinami, abyste si vypěstovali vlastní rostlinu. Část klidně spotřebujte, uvařte si čaj, přidejte ho k masu, vyrobte si domácí sirup. Zbývající kousek zasadíte.

Chce to trpělivost

Vegetační období zázvoru trvá přibližně 8 - 10 měsíců. Proto to chce trpělivost. V první řadě si kupte kořen zázvoru. Ten musí být čerstvý, neseschlý a musí mít viditelné oddenky. Ještě než kořen zasadíte, musíte jej probudit k životu. To uděláte tak, že jej namočíte do slabého roztoku manganistanu draselného, a to klidně na několik hodin.

Roste do šířky

Připravte si široký květináč, protože rostlina hodně roste do šířky. Do něj dejte zeminu dobře propustnou a bohatou na živiny. Dbejte na to, aby v hlíně nebyly žádné kamínky, protože by zdeformovaly oddenky zázvoru. Namočený kořen zasaďte do hloubky asi 5 cm tak, aby pupeny směřovaly směrem nahoru. Květináč pak už jen uložte na teplé místo, ale ne na přímé slunce.

Teplo a zálivka

Zázvor po celou dobu růstu potřebuje teplo, které po celou dobu nezaznamená žádné velké výkyvy. Po zasazení zázvoru do květináče ho však dejte na první dva až tři týdny na sluníčko. Sotva ale vyraší oddenky, dejte květináč na stinné místo. Zázvor potřebuje vlhko a dostatek vláhy. Při pěstování zázvoru jej zalévejte každý den odstátou vodou pokojové teploty do spodní misky.

Sklizeň za deset měsíců

Jak už jsme zmínili výše, první sklizeň ale očekávejte až tak za deset měsíců. Stačí vždy jen odkrojit kousek zázvoru, který zrovna potřebujete a nechat tak vlastně růst zázvor do nekonečna, nebo jej sklidit celý a proces opakovat a nechat vyrůst zázvor nový. Vypěstovat si můžete celou řadu rostlin, včetně cistrusů. O jejich pěstování v domácích podmínkách jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jedna z nejdrsnějších železnic světa se nachází v Africe. Brázdí ji vlaky o délce několika kilometrů

Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným...

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Než zahradní nábytek definitivně schováte, vyčistěte z...

Pokud nemáte čas nebo energii, ale přejete si psa, musíte...

Blíží se čas na výsadbu česneku. Klidně jej ale můžete...

Různé zóny žádají různé rohože. Jsou důležitou...

Zavřít reklamu