Aby vám víno chutnalo, musíte jej dobře skladovat. Víte, co je nejvíce důležité?

Ostatní 05. října 2018 | 08:06 — Veronika Prášilová
Zkracující se dny, pošmourné počasí a teploty klesající k nule jsou ideálním důvodem pro to, abychom si večer u televize či plápolajícího krbu otevřeli láhev vína. Aby nám však chutnalo, je důležité jej také dobře skladovat. A protože každý nemá možnost uchovávat láhve ve vinném sklípku, přinášíme několik rad, na které je třeba při skladování vína myslet.
Další 3 fotografie v galerii
I víno vyžaduje dobrou péči / Internet

Ideálním prostředím pro uchování vína je totiž místnost, v níž se teplota pohybuje lehce nad deseti stupni, aniž by často klesala či stoupala, je v ní tma a vlhkost kolem 65 procent, což je však v podmínkách běžné domácnosti takřka nemožné.

Pár stupňů navíc není problém

Aby vám doma víno vydrželo v dobré kondici alespoň pár týdnů, je základním pravidlem to, že na něj nebude dopadat přímé světlo, nedej bože sluneční paprsky. Určitě není dobré láhve s vínem nechávat v místnosti, kde je chvíli teplo a hned vzápětí zima. Pro víno je totiž lepší, pokud bude v místnosti, kde je sice o pár stupňů víc, než je oněch deset stupňů, ale teplota bude stabilní.

Je však stále dobré myslet na to, že je nejlepší volit nejchladnější místnost v domě či v bytě, kde třeba přes den tolik nepřitápíte. Místnost však nesmí být příliš suchá a ani příliš vlhká. Pokud by totiž vlhkost překročila 80 procent, hrozí, že se ve víně začne tvořit plíseň.

Ležet nebo stát?

Pokud nakupujete víno, jehož hrdlo je uzavřeno korkem, musíte rozhodně zabezpečit, aby láhve ležely. Vlhký korek je totiž zárukou toho, že se do láhve nedostane zbytečný vzduch, který by pomohl oxidaci a tudíž znehodnotil víno uvnitř. Špatným řešením není ani skladování v lednici nebo speciální vinotéce, v níž se dá nastavit požadovaná teplota.

Dejte však zároveň pozor, s čím byste víno v lednici uchovávali. Korek totiž velmi rád nasává okolní pachy, které přes něj pronikají dovnitř. Nikdy láhve vína neumisťujte ani tam, kde skladujete čistící či desinfekční přípravky. A po otevření korky rozhodně nevyhazujte, můžete si z nich vyrobit nápadité bytové doplňky.

Zbytečně s vínem nehýbejte

Manipulaci s láhvemi vína omezte na minimum. Pokud by totiž docházelo k jejich častým otřesům, mohlo by to způsobit ztrátu jeho vůně, tedy pověstného buketu. Nenechávejte tedy láhve v blízkosti elektrických spotřebičů, jako jsou mixéry nebo třeba myčka nádobí.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Smutná zpráva obletěla svět: Zemřel Chandler ze seriálu Přátelé. Bylo mu pouhých 54 let

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu