Vyčistěte pračku jednoduše a efektivně, zabráníte zničení prádla
Máme pro vás proto tipy, jak pračku rychle a účinně vyčistit a ochránit tak oblečení před jeho zničením. Zároveň se tak zbavíte případných plísní a bakterií.
Starý známý ocet
Stejně, jako v mnoha jiných situacích v domácnosti, i při čištění pračky se velmi osvědčil ocet. Pokud chcete pračku čas od času pouze preventivně protáhnout, nalijte ideálně celou láhev přímo do bubnu pračky a zapněte ji na cyklus s nejvyšší teplotou. Pokud není pračka silně zanesená, po tomto vyprání bude opět jako nová, navíc důkladně vydesinfikovaná.
Když prádlo nevoní
Pokud jste však již ve fázi, kdy prádlo nepříjemně zapáchá a navíc nebývá po vytažení z pračky ani dostatečně vyždímané, je nejvyšší čas na důkladnější očistu. Než se však pustíte do bubnu a hadic pračky, začněte tím, že z ní vytáhnete všechny části, které vytáhnout jdou, a důkladně je umyjete osvědčenými čisticími prostředky. Protože zejména v nádobkách na prací prášek a aviváž zůstávají po pracích cyklech zbytky prostředku, které se usazují a tlejí. Pokud se vám nedaří očista rukou, sáhněte třeba po starém zubním kartáčku, který je na různé záhyby skvělým pomocníkem.
Nezapomeňte na plášť
Druhým krokem by měla být důkladná očista pláště, do něhož se také usazeniny rády zažírají. Ani v tomto případě nešetřete na čisticím prostředku, který za pomocí hadříku dostaňte do všech záhybů a důkladně si s nimi pohrajte. Myslete však na to, že pokud k celkové očistě rádi používáte ocet, právě u gumových součástí s ním raději šetřete.
Tip
Pokud gumové části vysušíte po každém praní, usazování nečistot eliminujete na úplné minimum.
Vzhůru do hlubin
Pokud máte předchozí kroky hotové, můžete se vrhnout na čištění hlavních částí pračky. Začněte tím, že si k ruce vezmete ocet a sodu, případně kyselinu citronovou. Do přihrádky na prací prášek nasypte půl hrnku sody bikarbony, místo pro aviváž naplňte octem. Dva hrnky můžete nalít i přímo do bubnu. Zvolte prací cyklus s nejvyšší teplotou a spusťte pračku na prázdno.
Než se spustí máchání
Jakmile se cyklus přiblíží do fáze máchání, zastavte pračku a aniž byste vypustili vodu, nechte ji bez celkového vypnutí stát klidně do druhého dne, a poté v pracím cyklu pokračujte. Pokud se vám zdá, že je vaše pračka ještě stále zanesená, zopakujte celý proces ještě jednou.
Nebo sáhněte po starším tričku, které již nebudete potřebovat, dejte jej do pračky a nádobku na prášek naplňte asi dvěma třetinami sáčku s kyselinou citronovou. Poté pračku opět spusťte na prací cyklus s nejvyšší teplotou a vyčkejte do konce.
Tip
Aby vám pračka nezapáchala, vylijte po každém praní z nádobky na prací prostředek a aviváž vodu a osušte ji. Zároveň nechte pračku pootevřenou, aby dobře větrala.
A pokud se chystáte na generální úklid celého bytu, nezapomeňte před zimou ani na okna. Jak je umýt snadno a bez toho, aniž byste u toho vypustili duši, si můžete přečíst v našem článku zde.