Podívejte se, jak prakticky můžete doma využít papírové utěrky

Ostatní 23. listopadu 2018 | 10:29 — Veronika Prášilová
Mnozí si ještě pamatujeme, jak bylo před revolucí těžké sehnat obyčejný toaletní papír. O papírových utěrkách tehdy měli povědomí jen ti, co měli známé v zahraničí. Dnes jsou v domácnosti nepostradatelným pomocníkem. Podívejte se, jak si s nimi můžete ulehčit život.
Dalších 5 fotografií v galerii
Papírové utěrky využijete mnoha způsoby / Depositphotos

Každý doma máme látkové utěrky, které se používají na tisíce způsobů. Někdy je ale výhodnější sáhnout po papírových, abyste ty látkové neničili a nemuseli je tak často prát. Ukážeme vám několik nápadů, kde všude vám nejen v kuchyni mohou pomoci.

Papírové versus látkové

Než se na ně podíváme, zmíníme neoddiskutovatelnou výhodu papírových utěrek oproti látkovým. Tím je hygienické hledisko. Kuchyňská linka, vodovodní baterie či okolí dřezu jsou prakticky permanentně mokré. Používáte-li na to látkovou utěrku, zaprvé je brzy mokrá, a také se v ní zachycují bakterie. Těžko pak uhlídáte, jestli takovou utěrku někdo nepoužije na otření příborů nebo talířů.

Zbavte se přebytečného tuku

Papírové utěrky mají přirozeně vysokou savost, která se dá využít při zbavování pokrmů přebytečného tuku. Po smažení řízků v trojobalu nebo i přírodních je po vyjmutí z pánve položte na papírové utěrky a další na ně přitlačte. Uvidíte, kolik tuku skončí v nich a nikoli v žaludku.

Papírové utěrky také vysají tuk ze smažených hranolek, bramboráků, karbanátků nebo i polévky. Několik utěrek opatrně položte na hladinu a ihned vyjměte a vyhoďte. Redukce tuku je opravdu markantní. No a kapičky tuku rozprskané po smažení po celém sporáku a lince lehce očistíte tak, že na vychladlý sporák a okolí nastříkáte čistič a setřete utěrkami.

Prodlužte čerstvost salátu a bylinkám

Listový salát nebo bylinky rychle vadnou. Chcete-li si je uchovat déle, zabalte je do navlhčených papírových utěrek, vložte do mikrotenového sáčku a uchovejte v lednici. Pokud se na nich případně potrhané utěrky budou držet, snadno je spláchnete pod tekoucí vodou. Takto prodloužíte trvanlivost i květáku, brokolici či kořenové zelenině.

Odstraňte skvrny na látkách

Jestli se vám podaří například ubrus ušpinit od mastnoty, například másla, nebo vosku od svící, přiložte na skvrny několik papírových utěrek a přežehlete na nízkou teplotu. Takto se zbavíte mastnoty také na kobercích, sedačkách, oblečení a tak podobně.

Čistější mikrovlnka

Pokud si v mikrovlnné troubě na roštu grilujete klobásy či špekáčky, položte pod ně na otočný skleněný talíř několik utěrek, na které bude tuk skapávat. Čištění pak bude o to snazší.

Jednorázový filtr

Došly vám kávové filtry? Máte sypaný čaj, který je tak jemný, že jej běžné sítko nezachytí? Dejte na hrnek sítko a několikrát přeloženou papírovou utěrku. Voda proteče a kávová sedlina nebo smítka čaje zůstanou v provizorním filtru.

Další papírově skvělé tipy

Na otevřenou láhev červeného vína asi také dáváte ubrousek, aby kapky nestekly na stůl nebo ubrus. Podobně můžete použít papírovou utěrku. Ovažte ji okolo hrdla láhve od oleje a zajistěte gumičkou. Láhev již nebude mastná a nepříjemně klouzat v rukách.

Každý ví, že povrch nejen teflonových pánví je náchylný k poškrábání. Pokud je ukládáte na sebe, proložte je papírovými utěrkami. Takto můžete od poškrábání ochránit porcelánové nádobí, na kterém vám záleží.

Ekologická recyklace

Papírové utěrky, stejně jako kapesníčky, jsou převážně vyráběny z papíru, který již není možné dále recyklovat. Vyhozené do koše skončí ve spalovně. Ale pokud je budete odkládat bokem, například do nepotřebné plastové nádoby, a občas je vyhodíte na kompost, uděláte něco pro přírodu. A to platí o u ruličkách, které po utěrkách nebo toaletním papíru zbydou. Mimochodem, i ty lze překvapivě skvěle využít

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

Černé mušky poletující kolem květináčů jsou nejen...

Venkovní dlažba musí být nejen mrazuvzdorná, je třeba si...

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí...

Zavřít reklamu