Jak vhodně zlikvidovat vánoční stromek? Rozhodně nepatří do popelnice
Pár dnů radosti, ale nakonec starost. To je každoroční kolorit všech, kteří nedají dopustit na tradiční živý vánoční stromek. Pokud jste si jej nepořídili v květináči, kde by vám mohl růst a těšit vás i příštích letech, musíte se o jeho likvidaci postarat.
Stromeček nepatří do popelnice
Tato možnost se nabízí, ale minimálně v případě společných popelnic byste jedním stromkem zablokovali prakticky celou nádobu, a za to by vás sousedi asi nepochválili. Pokud nemůžete stromek zlikvidovat jinak, nebo jej nevyužijete například na topení, raději jej volně položte k popelnici či kontejneru na směsný komunální odpad, odkud jej sveze provozovatel odpadového hospodářství ve vaší obci. Zjistěte si, kdy jsou svozové termíny, a postupujte dle pokynů. Pokud termín propásnete, stromek ještě můžete odvézt do sběrného dvora.
Pokud můžete stromek bezpečně spálit v kamnech či krbu nebo jej věnovat sousedům, kteří tuto možnost mají, učiňte tak. Pozor si jen dejte, aby byl stromeček opravdu důkladně odstrojený, aby případné umělé ozdoby nezpůsobily nechtěný dým, který by mohl být i zdraví škodlivý. Stromek také můžete nařezat nebo seštěpkovat a použít do kompostu. Větve se dají využít i pro přikrytí záhonů.
Krmivo i zábava pro zvířata
Stromky také přijímají některé zoologické zahrady jako krmivo a hračky pro své svěřence. Nejprve si ale zjistěte, zda i vaše zoo tuto možnost nabízí. V každém případě musí být stromek opravdu důkladně odstrojený, protože i jediný háček či jiná zapomenutá ozdoba by mohly zvířatům způsobit velké zdravotní potíže.
Dosloužilý vánoční stromek může ještě posloužit k výrobě něčeho užitečného. Máte-li tvořivého ducha, lze například z kmene vyřezat figurky do betlému na příští Vánoce, nebo můžete zkusit pro manželku či babičku vyrobit netradiční kvedlačku. Návod naleznete zde.