Letní počasí je ideální pro množení rybenek. Přinášíme léty prověřené rady, které pro nim fungují

Ostatní 17. srpna 2019 | 08:21 — Veronika Prášilová
Letní teploty jsou přímo skvělými podmínkami pro život a množení rybenek. A pokud k tomu přidáme i občasný déšť, který zvýší vlhkost ovzduší, tomuto hmyzu se opravdu daří. Není proto výjimkou, že jej v tomto počasí nacházíte doma zřejmě častěji než v jiných měsících.
Další 3 fotografie v galerii
Rybenky jsou sice malé, ale nenasytné. Neodradí je ani světová literatura. / Internet

Bojovat se proti nim dá mnoha různými způsoby, na které se zaměříme na dalších řádcích.

Rada babiček nebo entomologů?

Podle nás je skvělé vyzkoušet některé babské rady, které jsou léty prověřené a opravdu fungují. Entomologové sice radí na rybenky zaútočit s pomocí jejich přirozených nepřátel, ovšem málokdo doma asi dobrovolně přivítá škvory, stonožky či pavouky. K dostání je také celá řada chemických přípravků proti rybenkám a podobnému hmyzu. Ale ani ty nejsou zcela to pravé ořechové, a to zejména v případě, že máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Pro začátek bude stačit, pokud se budete řídit několika základními pokyny, které vám pomohou k tomu, aby se k vám rybenkám vůbec nechtělo.

Nejsou nebezpečné, ale vadí

Rybenky patří mezi bezkřídlý hmyz, který má rád tmavá a především vlhká místa. Tento fakt, a také jejich tvar připomínající vodního živočicha, jim dal jméno nejen české, ale i v řadě cizích jazyků. Žijí tři roky a množí se v jakémkoliv ročním období tak, že kladou vajíčka. Pro člověka nejsou nebezpečné, ale škody vám napáchat mohou.

Jelikož se rybenky živí sacharidy a škroby, ve spíži mohou být jako doma. Když nenajdou zbytky mouky, zrníčka rýže a podobné drobky, mohou se pustit do obalů potravin, do kterých se pak zase mohou dostat moli a jiný hmyz. Rybenky mohou okusovat i kožené výrobky, ale i koupelnové předložky nebo dokonce koberce.

Zbavte se vlhkosti

Abyste rybenkám co nejvíce znepříjemnili případný pobyt u vás, snižte na maximum vzdušnou vlhkost. Hodně větrejte, podlahu vytírejte dosucha, při vaření používejte odsavač par. V místech, kde se objevují rybenky, zkontrolujte stěny, zda u země nejsou škvíry, odloupnuté tapety, nedoléhající podlahové lišty nebo nejsou poškozené spáry kachliček. Taková problematická místa opravte, čímž rybenkám doslova zavřete dveře. Jak na poškozenou spárovací hmotou jsme psali zde.

Když už se k vám nastěhují

Jakmile v místě s výskytem rybenek provedete předcházející preventivní opatření, zkusit ještě můžete následující rady. Vzhledem k tomu, co mají rybenky rády, můžete jim nastražit pasti. Na kus lehce navlhčené látky nebo papíru přes noc nastrouhejte syrový brambor. Ráno bude stačit papír zmačkat a vyhodit do popelnice.

Osvědčila se také sádra, kterou můžete nasypat na kus navlhčeného hadru. Ráno jej propláchněte horkou vodou a večer lov zopakujte. Je také vyzkoušené, že rybenkám nevoní levandule a vanilka, ovšem jen ta pravá. Nebude-li vám líto jednoho vanilkového lusku, podélně jej rozřízněte na čtvrtiny a rozmístěte do rohů místnosti. Nebo do nich nastříkejte sprej se zředěným levandulovým olejem, případně v místnosti rozmístěte pytlíčky s touto sušenou bylinkou.

Když to jinak nejde

Jestli se vám z jakéhokoliv důvodu nechce zkoušet předchozí rady, nebo nebyly stoprocentně účinné, vsaďte na chemické přípravky. Dostanete je v hobby marketech nebo velkých drogeriích, kde vám také doporučí další postup pro úspěšný boj s rybenkami.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu