Kaštany pomáhají na křečové žíly. Vyrobte si domácí koňskou mast

Ostatní 26. září 2019 | 15:52 — Šárka Vondráčková
Na podzim se nám pletou pod nohy a skvěle poslouží jako dekorace. Víte ale, že kaštany dokážou také zahnat zdravotní problémy?
Další 4 fotografie v galerii
Kaštany mají široké využití v medicíně, používají se k léčbě křečových žil, hemeroidů, zánětu žil, zvyšují elasticitu cévních stěn / Shutterstock

Kaštany nabízejí mnoho zajímavých využití pro zdraví i krásu a navíc jsou zadarmo. Známé jsou především jejich léčivé účinky při žilních onemocněních. Navíc je jejich sběr skvělou příležitostí zajít si na zdravotní procházku do parku nebo lesa.

Domácí koňská mast

Koňskou mast si můžete udělat sami doma, vhodná doba je právě teď. Nasbírejte dvacet kaštanů a jemně je nastrouhejte. Nasypte je do láhve, zalijte půllitrem padesátiprocentního lihu (použít můžete i slivovici) a nechte měsíc louhovat. Láhev nezapomeňte dobře uzavřít a pravidelně protřepávat. Po uplynutí měsíce její obsah přes čistou gázu přefiltrujte. To, co vám vzniklo, je kaštanová tinktura, která má stejné účinky jako mast. Pokud ji budete chtít používat, nalijte ji do tmavé láhve a opět dobře uzavřete. 

Mast, která má stejné účinky, vytvoříte z 150 mililitrů tinktury, kterou smícháte s olejem rozmarýnovým, levandulovým, mrkvovým a kafrovým – všechny ingredience dávkujte po dvou lžičkách. Tuto směs přidejte ke zchladlé želatině uvařené podle návodu ze tří sáčků agaru a dobře promixujte. Kaštanovou mast uchovávejte v uzavíratelné sklenici v lednici.

Jak tinkturu a mast používat?

Vyšší účinnosti tinktury či masti docílíte zábalem. V případě masti naneste silnější vrstvu. Část nohy omotejte obinadlem nebo nějakou tenčí utěrkou. Tu pak ještě můžete obalit do ručníku. Nechte alespoň hodinu až několik hodin působit teplo a účinné látky kaštanů.

Bolí vás záda? Ustelte si na nich!

Nejčastější babskou radou je nasbírat si tolik kaštanů, kolik je vám let, a jeden navíc. Ty pak vložte do plátěného pytlíčku, zašijte a dejte pod polštář. Měli byste na nich poctivě spát až do prvního jarního dne. Podle receptů lidového léčitelství do sebe natáhnou špatnou energii a mělo by se vám ulevit při křečových žilách, revmatismu, bolestech páteře, bolestech hlavy, ale i při poruchách lymfatického systému a zánětu močových cest.

Vyrobte si univerzální kaštanový prášek

I sušené kaštany mají své využití. Z rozemletých vnitřků kaštanů můžete vyrobit prášek, který se dá šňupat na protažení ucpaných dutin. Využití kaštanového prášku je ale mnohem pestřejší. Použít jej můžete na bělení a čištění zubů, nebo jako obličejovou masku: Smíchejte 2 polévkové lžíce kaštanového prášku s trochou vody, naneste na tvář a nechte působit 10 minut. Kaštanový prášek můžete také přidat do svého oblíbeného masážního oleje nebo krému. (Dále čtěte: Nasbírat si můžete rovnou také šípky, o nichž jsme více psali zde).

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu