Sladká povidla: Vyrobte si výbornou švestkovou klasiku
Povidla jsou tradiční potravina kašovité konzistence. Vyrábí se ze sladkého ovoce, nejčastěji ze švestek, jablek či hrušek. Původně se pro výrobu povidel používaly plody sušené.
Ovoce k výrobě povidel by mělo být zcela dozrálé, případně též už přešlé prvními nočními mrazíky, aby byl vyšší přirozený obsah cukrů. Přinášíme vám jednoduchý recept na jejich přípravu, ke kterému se budete určitě rádi vracet.
Budete potřebovat:
- 6 kg švestek
- 1 kg krupicového cukru
- 250 ml octa
- široký kastrol
- zavařovací sklenice
Postup je snadný
Švestky vypeckujte, nakrájejte, nebo natrhejte na menší kusy a dejte do největšího a nejširšího hrnce, který máte. Zasypte je cukrem a zalijte octem. Od této chvíle nemíchejte. Přiklopte a nechte 24 hodin stát - pokud si vzpomenete, v polovině doby zamíchejte.
Hrnec bez poklice postavte na sporák a přiveďte k varu. Hodinu vařte co nejprudčeji - celou dobu by směs měla probublávat. Poté teplotu snižte na nejniží, přiklopte a vařte 2 - 3 hodiny - záleží na tom, jak hustá povidla chcete. Nemíchejte! Pokud si vyberete švestky měkké a tmavé, budou se vařit kratší dobu.
Povidla rozmíchejte tyčovým mixérem. Správná povidlová konzistence se pozná tak, že netečou, ale ani nejsou příliš ztuhlá, aby se dala roztírat.
K jejich ochucení můžete přidat lžičku skořice a dle chuti rum. Po promíchání plňte sklenice. Musejí být čisté a absolutně vysušené. Povidla by měla sahat centimetr pod okraj.
Víte, že...?
Švestková povidla nemusíme sterilizovat. Předkové je uchovávali v kameninových nádobách, jen povázané voskovaným nebo pergamenovým papírem. Prababičky dávaly švestková povidla pod celofán. My vystačíme s dobře vymytými a vypařenými sklenicemi s víčkem. Pro jistotu sklenice s horkými povidly překlopíme na víčko. (Dále čtěte: Kaštany pomáhají na křečové žíly. Vyrobte si domácí koňskou mast).