Krásné a chutné: Vypěstujte si jedlé květy a čarujte v kuchyni

Zahrada 14. června 2017 | 10:10 — Anna Novotná
Krásné a chutné. Takové jsou kvítky mnoha bylin. Vypěstovat si je můžete i doma. Obvykle vyžadují hodně světla, ale jinak jsou nenáročné.
Další 4 fotografie v galerii
Jedlé květy krásně vypadají, voní i chutnají / Shutterstock

Květiny na talíři

I všední jídla můžete zpestřit nevšedním zdobením – jedlé květy jsou jednoduchým způsobem, jak udělat jídlo výjimečné. Mnohé květy navíc mají i velmi výraznou chuť. Nejde pak jen o potěšení oka, ale také chuti. 

Pěstování

Většina jedlých květin je krásná na pohled. Ozdobí proto zahradu i okno. Do užitkové zahrady květy navíc nalákají opylující hmyz a zkrášlí ji na většinu sezony pestrými barvami. Dají se pěstovat nejen na záhonech, ale také v závěsných koších, květináčích a truhlících. Jedlé okrasné a plané květiny potřebují obvykle hodně slunce.

Okrasné rostliny navíc vyžadují úrodnou půdu a je vhodné je během kvetení přihnojovat tekutým hnojivem. Plané rostliny naproti tomu přihnojované půdy nemají rády. Vysévat a sázet můžeme na jaře. Přes léto pak krásně pokvetou. Jedlé květy je nejlepší utrhnout až těsně před podáváním.

Jaké rostliny vybrat

Do kuchyně se hodí běžné i exotické bylinky. Pochutnat si můžete na hořkých pampeliškách, sedmikráskách nebo sladké levanduli. Z okrasných a planých jedlých květin jsou asi nejpopulárnější lichořeřišnice, violka, měsíček, večernice, sladké fialky a růže. Hodí se do salátů, na chlebíčky, na zmrzlinový pohár…. Fantazii se meze nekladou.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu