Pomoc některých živočichů ocení každý zahradník. Přilákejte užitečné broučky do vaší zahrady

Zahrada 20. června 2017 | 08:58 — nov
Některé druhy hmyzu zahrádce škodí, jiné se však těmito škůdci naopak živí nebo pomáhají opylovat květy. Právě tento hmyz je dobré do vaší zahrady nenásilně přilákat!
Další 4 fotografie v galerii
Užitečný hmyz lze do zahrady snadno přilákat. Pomoc některých živočichů ocení každý zahradník. / Shutterstock

Čmeláci

Pokud například stromy rychle vykvetou, hrozí, že včely nestačí dostatečně a včas opýlit peckoviny, zejména třešně a švestky. V takové situaci každý zahrádkář ocení čmeláky, kteří včelkám v opylování vydatně pomohou. Čmeláci navíc dovedou opylovat i velmi hluboké trubkovité květy, do nichž včely nedosáhnou, a létat i za chladného počasí.

Čmeláků však ubývá, protože v málo pestré krajině, plné monokulturních polí a lesů, nenacházejí dostatek potravy ani úkrytů. Škodí jim také používání insekticidů, herbicidů i zakázané vypalování stařiny a mezí.

Do vaší zahrady můžete čmeláky přilákat. Vykopejte díru o velikosti květináče. Dno vystelte senem a položte na něj květináč dnem vzhůru tak, aby odvodňovací otvor byl v úrovni země. Vše zakryjte placatým kamenem, který lehce podepřete oblázky. Máte velkou šanci, že se čmeláci v tomto hnízdě brzy zabydlí.

Škvoři

Škvoři mohou zahradě ublížit, ale zároveň i pomoci. Rádi si sice pochutnávají na květech jiřinek a chryzantém, ale zase vám pomohou zlikvidovat mšice. Pokud jim tedy vytvoříte domeček, který dáte poblíž rostlin napadených mšicemi, jejich pomoc ohromně oceníte.

Do květináče vložte dvě hrsti slámy, uzavřete ho drátěným pletivem a obraťte - seno vytvoří na pletivu podestýlku. V noci pak květináč pověste tak, aby byla podestýlka těsně nad zemí. Škvoři se sem přijdou ukrýt. Ve dne pak květináč umístěte poblíž mšic a jeho obyvatelé budou mít úžasnou hostinu. Květináč můžete naplnit také vlhkým mechem nebo dřevitou vatou.

Včely

Pilné včelky poslouží při opylování každé zahrádce. Tyto neúnavné pomocníky přilákáte do zahrady hlavně správnou výsadbou rostlin, ale můžete jim vytvořit i příbytek.

Z rostlin si včely rády pošmáknou například na růžích a většině ovocných dřevin včetně muchovníku, temnoplodce či mišpule. Milují ale i květy artyčoku a nepohrdnou ani sporýšem, levandulí, brutnákem či hluchavkovitými rostlinami.

Pokud jim budete chtít vytvořit domeček, použijte kaštanové nebo dubové poleno. Podélně ho rozřízněte a do jedné poloviny vyvrtejte několik otvorů různého průměru a hloubky. Poleno pak postavte na konec zahrady. Solitérní včely si tam udělají hnízdo a pak opylují nejen vaše ovocné stromy, ale i ty v okolí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Romantika mezi mrakodrapy. Objevte dokonalý šperk Perského...

Zavřít reklamu