Hyacinty navodí jarní atmosféru. Až vám doma odkvetou, určitě je nevyhazujte, ještě udělají parádu

Zahrada 15. února 2021 | 08:53 — Helena Malá
Hyacinty vypadají nádherně, omamně voní a i pošmourný den je při pohledu na ně hned veselejší. Pokud si tuto květinu přinesete domů v květináči, měli byste vědět, jak se o ni starat, aby dlouho vydržela, i jak s ní naložit po odkvětu.
Další 3 fotografie v galerii
Hyacinty mohou mít různé barvy / Pixabay

Na to, aby vám hyacinty kvetly na jaře venku na zahradě, je už pozdě. To byste museli cibule zasadit už na podzim, přesněji koncem září nebo v říjnu. Nicméně v květináči nebo v truhlíku za oknem se z těchto poslů jara můžete ještě těšit. Docílit toho lze dvěma způsoby. Buď si koupíte už vyrostlý hyacint v květináči, nebo si do květníku zasadíte cibuli. V tomto případě však počítejte s tím, že vám vykvete přibližně za tři měsíce.

Ať už zvolíte první, nebo druhou variantu, v obou případech je třeba dodat rostlině to, co potřebuje. Jinak vám vzrostlá květina uhyne nebo cibule vůbec nevzejde. Když ale dodržíte pár jednoduchých zásad, bude vám hyacint dělat radost.

Jak doma zasadit hyacint

Při takzvaném rychlení bude hyacintu trvat přibližně tři měsíce, než vyroste do krásy. Svou cestu ke krásným květům začíná hyacint v lednici. Zabalte jeho cibuli do papírového sáčku a nechejte ležet cca tři týdny ve spodní části lednice. Cibule díky tomu prochladnou a budou mít dojem, že mají za sebou zimní období.

Teprve potom ji zasaďte do alespoň 10 cm vysokého květináče. V teple se cibule probudí, jako by bylo jaro. Cibuli nechejte asi ze třetiny vyčnívat nad povrch, přiklopte papírovým kloboučkem a květináč odneste někam, kde bude chladno (asi 5 až 8 °C) a temno. Jakmile se klobouček nadzvedne, nastane ideální doba na přemístění květináče na světlé a o něco teplejší místo. Tyto dvě fáze trvají asi dva měsíce. Nezapomeňte po celou dobu udržovat substrát vlhký. Během dalšího měsíce by měl hyacint krásně vykvést. O tom, jak zasadit cibuloviny na zahradě, jsme psali zde.

Co dělat, když se hyacintu nevede

Pokud máte doma už vzrostlý hyacint, ať už jste si jej sami vypěstovali, nebo si jej koupili v obchodě, je třeba se o něj následně dobře starat. Nejde jen o to, aby byl substrát stále vlhký. Hyacintu svědčí slunné stanoviště a pokud kvete, platí že v chladnějším prostředí pokvete déle než v teplém. Že se rostlině nedaří, poznáte docela snadno. Pokud na potíže hyacintu zareagujete včas a správně, jeho kondice se rychle vylepší.

Žloutnutí listů

Existuje hned několik důvodů, proč hyacintům začnou žloutnout listy. Nejčastěji však tímto reaguje na průvan, nedostatek rozptýleného světla nebo nadměrnou zálivku.

Zavřená či zdeformovaná poupata

Někdy také můžete zpozorovat, že poupata hyacintů se nehtějí otevřít nebo jsou nějakým způsobem zdeformovaná. Obvykle za to může nesprávná technika zalévání, kdy vodu nalijete přímo na poupata, což jim nesvědčí. K deformacím poupat pak dochází tehdy, pokud máte rostlinu na tmavém místě.

Uhnívající květy hyacintu

Opět je v tomto případě na vině nadměrná zálivka. Příliš mokro hyacint nesnáší. Proto vždy zkontrolujte, zda má květináč otvory na spodní straně pro odtok nadbytečné vody, případně pravidelně vylévejte vodu z podmisky. Než rostlinu znovu zalijete, nechejte substrát vyschnout.

Po odkvětu nevyhazovat

Řada lidí si myslí, že po odkvětu už hyacint žádnou parádu neudělá, a tak uschlou rostlinku vyhodí do koše nebo na kompost. To je ale obrovská chyba. Dejte jí ještě šanci na nový život. Postup je docela snadný:

  • Jakmile hyacint odkvete, přestaňte jej zalévat. Nadzemní části rostliny začnou postupně sesychat.
  • V žádném případě nestříhejte listy, dokud zcela neseschnou. Hyacint z nich čerpá živiny do cibulky.
  • Zaschlé cibulky vyndejte ze substrátu, očistěte a nechejte při pokojové teplotě v suché rašelině až do podzimu. Tehdy je můžete zasadit buď na zahradu, nebo znovu do květináče.
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Neobvyklá stavba objevená v Mexico City bude znovu pohřbena pod vrstvou zeminy

Připravte si speciální výluh z kopřivy. Zbaví vaši zahradu...

Dopřejte balkonovým rostlinám během léta tuto péči a...

Přidejte k okurkám zálivku z této běžné potraviny a plodit...

Vyrobte si levný domácí postřik na mšice bez chemie. Už...

Tipy na snadné odstranění etiket ze sklenic

Jak správně sklízet rybíz, aby dlouho vydržel a přitom jste...

Zavřít reklamu