Mšice dokáží zničit keře i stromky. Připravte si na ně vlastní, účinný a přitom ekologický postřik

Zahrada 06. května 2021 | 10:51 — Helena Malá
Těšili jste se celou zimu na to, až na jaře začnou rašit první květy a lístky, ale radost vám nyní kazí nálety mšic, které devastují vaše keře či stromy? Hlavu vzhůru, s mšicemi můžete zatočit, a to i zcela ekologickou cestou. Postřik si můžete vyrobit sami doma, navíc ze surovin, které máte běžně po ruce.
Další 3 fotografie v galerii
Přirozeným nepřítelem mšic jsou slunéčka sedmitečná / Pixabay

Mšice dokáží napadnout prakticky jakoukoliv kulturní rostlinu, tedy jak ovocné dřeviny, tak i zeleninu nebo okrasné rostliny. Největšímu náporu mšic budete čelit vždy na jaře a pak také na začátku léta. Svým sáním deformují listy a velmi čato zpomalí nebo zcela zastaví růst rostliny. Není radno na nic čekat a raději se rovnou pusťte do jejich likvidace.

Na mšice můžete v obchodě koupit různé postřiky, a to i na přírodní bázi. Pokud ale za přípravky nechcete utrácet peníze, můžete si poradit i se surovinami, které máte běžně po ruce. Poradíme vám několik návodů na domácí postřiky, které jsou osvědčené a skutečně fungují.

Kopřivový výluh

O kopřivy teď na jaře není nouze. Pomohou vám nejen s nejrůznějšími zdravotními neduhy, ale i při likvidaci mšic. Asi kilogram posekaných kopřiv zalijte pěti litry vody a nechejte přibližně tři dny louhovat. Pak přeceďte, nijak neřeďte a rovnou přelijte do láhve s postřikovačem. Na mšice kopřivový výluh opravdu dobře zabírá.

Cibulový výluh

Někomu se osvědčil také výluh z cibulových slupek. Slupky zalijte vařící vodou (ideálně dešťovou) a nechejte den až dva stát. Opět výluh přelijte do láhve s rozprašovačem a můžete použít.

Česnekový olej

Mšicím nevoní ani česnek. Nasekejte asi dvacet stroužků česneku a zalijte cca 0,5 l rostlinného oleje. Nechejte asi dva dny stát v teple, sceďte a opět můžete použít. I v tomto případě je praktičtější přelít olej do láhve s rozprašovačem.

Tabákový postřik

Pokud máte v rodině kuřáka, vyrobte si tabákový postřik. Asi 150 g tabáku nebo nedopalky z cigaret (bez filtru) povařte asi hodinu v přibližně třech litrech vody. Připravte se na to, že tekutina bude silně zapáchat. Směs přeceďte a po vychladnutí přelijte do rozprašovače. Kdo chce, může tabákový postřik ještě trochu zředit vodou, není to ale nutné.

Bio prevence

A pokud chcete udělat něco pro to, aby příště mšice na vaše rostlinky vůbec nešly, zkuste k nim zasadit vhodné druhy. Mšice například odpuzuje afrikán, tymián, bazalka, máta, lichořeřišnice nebo kopr. Dobrou práci odvede také levandule. K růžím, na kterých si mšice rády pochutnávají, zase můžete zasadit třeba česnek. O tom, že si z lichořeřišnice můžete připravit i napodobeninu středomořské pochoutky kapary, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Zavřít reklamu