Zahrádkářský kalendář: Co v květnu vysadit a na jaké práce na zahradě rozhodně nezapomenout

Zahrada 09. května 2022 | 15:33 Zuzana Procházková
Jeden z časově nejnáročnějších měsíců pro všechny zahrádkáře je tady. Během května je v rámci zahrádkářského kalendáře potřeba provést mnoho prací na zahradě, a zároveň zasadit některé druhy ovoce či zeleniny. Tím to však nekončí. Je toho daleko více.
Další 3 fotografie v galerii
Květen je pro zahrádkáře i pěstitele tím nejnáročnějším měsícem / Depositphotos

Během května je potřeba věnovat zahradě mnoho času i péče, což zkušení pěstitelé a zahrádkáři moc dobře ví. Jen díky tomu bude zahrada během léta nádherně prosperovat a sklizeň bude bohatá i kvalitní. Důležité práce se týkají sázení, hnojení, údržby, ale také odplevelení. Je toho opravdu hodně, a proto jsme si pro vás připravili tohoto komplexního průvodce.

Pozor na ranní mrazíky

Nejdůležitější pravidlo ohledně sázení letniček či sazeniček v květnu. Vždy sázejte až po „třech zmrzlých“. V druhé polovině května má svátek Pankrác, Servác a Bonifác. Tito pánové jsou pro zahradníky znamením posledních přízemních mrazíků. Pokud byste letničky nebo sazeničky zasadili před nimi, je možné, že vám zcela zmrznou. Buďte proto trpěliví a skutečně sázejte až po třech zmrzlých.

Výsadba zeleniny

Po zmrzlých je potřeba vysadit na zahradu následující sazeničky zeleniny. Jedná se zejména o teplomilnou zeleninu, jako jsou rajčata, lilky, papriky, melouny, cukety, kedlubny, dýně, patizóny a další. Sazeničkám dopřejte výživnou půdu a pravidelně je zalévejte.

Ochrana zeleniny proti škůdcům

Sazeničky ošetřujte a chraňte proti škůdcům. Skvěle funguje domácí roztok z česnekové vody nebo vysazení afrikánů na okraje zeleninových záhonů. Tato květina totiž odpuzuje škůdce a dokáže vyčistit sousední rostlinky i půdu od různých plísní a hniloby.

Péče o ovoce a ovocné stromy

Jestliže jste jahody sázeli minulý rok na podzim nebo bude letos už druhý rok, co vám plodí, pak je nezapomeňte v květnu okopat, odplevelit a odstříhat uschlé či shnilé listy. Pravidelně je zalévejte, zejména pokud dlouho neprší. Dále pakliže máte na zahradě ovocné stromy, tak je všechny zkontrolujte a vylamte kolmo vzhůru rostoucí silné letorosty, které bohaté sklizni rozhodně nepřispívají.

Výsadba bylinek

Nezapomeňte si v květnu založit bylinkové záhonky nebo rovnou zasadit předpěstovanou či koupenou sazeničku bylinek. Po třech zmrzlých by se měly i ty nejnáchylnější byliny na zmrznutí uchytit. Pokud jste minulý rok pěstovali mátu, v květnu byste měli začít pozorovat, jak znovu roste. Myslete však na to, že máta je plevel a rychle se rozrůstá, to znamená, že by vám mohla pohltit ostatní bylinky. Nebojte se ji proto pořádně zastřihnout.

Péče o živé ploty a keře

Ke konci května, před velkými vedry, je potřeba také upravit a zastřihnout živé ploty. Ať už se jedná o listnaté nebo jehličnaté, věnujte jim péči a vytvarujte je do požadované velikosti. Díky této pravidelné péči vám budou více prospívat.

Nezapomeňte na květinové záhony

Jak už nám název měsíce napovídá, květen je symbolem bujení, pučení, překrásných barev a vůní. V tomto měsíci, a po zmrzlých, se nesadí pouze teplomilná zelenina, ale také květiny. Ve druhé polovině května si nezapomeňte zasadit všechny letničky. Dále je ideální čas pro růže nebo jiřiny. Také vytáhněte truhlíky a zasaďte do nich muškáty, begonie či pelargónie. Dále čtěte: Jak dosáhnout vyšší úrody jahodníků? Zasaďte kolem nich rostliny, které podpoří jejich plodnost.

Zdroj: thespruce.com, gardenersworld.com, countryliving.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená výrazně prodraží

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Strach z covidu vystřídal strach z války. Co byste měli...

Poznejte cyklistickou perlu a jednu z nejkrásnějších tras v...

Jak se promítá válka do letní sezony? Češi mění své...

Zavřít reklamu