Noční můra zahradníků je opět tady. Zachraňte své buxusy včas!

Zahrada 14. května 2018 | 12:27 — Šárka Vondráčková
A je zase tady. Největší hrozba buxusů. Všežravé housenky zavíječe zimostrázového, které dokáží během pár dnů zlikvidovat prakticky celý keř. Co s ním?
Další 3 fotografie v galerii
Housenky umí během pár dnů celý keř zlikvidovat / Shutterstock

Buxus patří k velmi oblíbeným dřevinám pěstovaných nejenom v soukromých zahradách, ale i v rozlehlých zámeckých parcích. Nejčastěji tvoří živé ploty. Bohužel má jednoho velkého nepřítele, který k nám emigroval z Asie. Zavíječe zimostrázového. Spíše než motýla, můžete objevit jeho housenky. Ty jsou zelenožluté barvy s černými pruhy a bílými puntíky a nápadně lesklou hlavou. Jejich délka se pohybuje od 2,5 cm až do 5 cm.

Hnědé listy

Housenky zavíječe začínají svůj žír uvnitř keře, navíc jsou skvěle maskované. Proto je také nemusíte hned na první pohled vidět. Jestli je najdete na okraji keřů, pak vězte, že vnitřek rostliny už je důkladně zlikvidovaný. Prvním příznakem, že je váš keř napadený touto žravou housenkou, je neobvykle silné hnědnutí listů. V tomto případě zkontrolujte vnitřek keře. Jejich přítomnost prozradí také okousané listy, ale také trus, který připomíná drobné zelené granule.

Zničí keře na kilometry daleko

Housenky jsou zvláště nebezpečné proto, že ožírají nejen listy, ale i mladé výhonky a dovedou se mezi nimi ukrýt hlouběji. Vytvářejí okolo listů a větviček řídké pavučinkové předivo. Poté se zakuklí. Kukly bývají nenápadné, nejdříve mají nazelenalou, později hnědou barvu. Co se rozletu dospělců týče, jako rádius jejich rozptylu je udávána vzdálenost 10 km/rok. To je však jen jeden ze způsobů jejich šíření. Zavíječ se může šířit i sazenicemi keřů, což je i pravděpodobný způsob, jakým byl zavlečen do Evropy. 

Účinný zásah

Jestli čekáte, že vám představíme tip na výrobu domácího postřiku, tak vás bohužel asi zklameme. Nejsou. A ani biologická likvidace není účinná. Ptákům tyto larvy nejedou. Proto nejlepším způsobem, jak si nenechat zlikvidovat keře, je jejich pravidelná kontrola. Pokud už housenky zaútočily, pak se braňte postřiky. Jejich nevýhodou však je, že zasáhnou a zahubí i užitečný hmyz a pavouky. Chcete-li se takovému zásahu vyhnout, použijeme ekologické preparáty, které jsou šetrnější. V malých výsadbách lze uplatnit i ruční sběr housenek. Musí se však opakovat alespoň 2x za týden a keře pravidelně kontrolovat. Poškozené větve ostříhejte. Máte na zahradě túje a rezavějí vám? Zkuste tento skvělý postřik, o kterém jsme psali zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu