Jak na jaře sázet zadarmo a v bio kvalitě? Příprava je nutná právě teď
I naše babičky a prababičky rok co rok sbíraly semínka, aby měly další sezonu bohatou úrodu. Je to nejlepší způsob, jak mít semena z rostlin zvyklých růst ve specifických podmínkách naší zahrádky.
Uchovejte si květiny
Z kytek si můžete uchovat semínka afrikánu, slunečnice, nestařece, černuchy, slézovce, měsíčku zahradního a dalších. Samostatnou kapitolou jsou pnoucí letničky, jejichž semena samy vypadnou, další rok vyklíčí a vyrostou z nich nové květiny. Výjimku tvoří hrachor, který by měl být rok co rok na jiném místě. Semena proto vydlabejte ze zdravého a zralého plodu.
Množit lze i zeleninu
Štěstí můžete zkusit i s okurkami, tykvemi, paprikou nebo melouny, fazolemi či rajčaty. O tom, jak z nich uchovávat semínka, jsme psali zde.
Kdy sbírat
Pokud si chcete příští rok vypěstovat úrodu z vlastních semínek, počkejte si na teplý slunný den, nejlépe na odpoledne, kdy už není rosa. Pravý čas nastává ve chvíli, kdy je stonek rostliny zaschlý a semena jdou volně vysypat ze semeníku. Následně je všechny vysypte a skladujte na suchém místě, kam nesvítí slunce. Nedozrálá a poškozená vyhoďte.
Kam s nimi
Semínka očistěte a nechejte je proschnout. Pak je potřeba je někde dobře uskladnit. Nejlepším řešením jsou malé papírové sáčky, které uložíte na tmavém a suchém místě. Nezapomeňte si každou rostlinku dobře označit, a to včetně názvu a data sběru. Počítejte s tím, že semena si klíčivost udrží přibližně rok. Čas od času semínka zkontrolujte, jestli neplesniví a nenapadli je škůdci.