Hmyzí domeček nebo rovnou hotel? Přilákejte do zahrady užitečné tvory

Zahrada 06. listopadu 2018 | 11:44 — Veronika Prášilová
Betonové plochy, úhledně zastřižený trávník a všude uklizeno a vymeteno jako v pětihvězdičkovém hotelu, prostě zahrada jako ze škatulky. Taková zahrada je sice hezká, ale sterilní a jakoby bez života. Pokud chcete, aby vaše zahrada byla nejen krásná, ale také užitečná a produktivní, můžete na ni přilákat desítky druhů pomocníků.
Dalších 9 fotografií v galerii
Hmyzí hotel se stane obdivovanou ozdobou vaší zahrady / Internet

Taková zahrada se umí postarat sama o sebe a odvděčit se vám větší úrodou a menším množstvím škůdců. Přirozeně fungující ekosystém je základem pro zdravou zahradu.

Užitečných druhů hmyzu jsou stovky, ale kvůli úbytku jejich přirozeného prostředí se z naší přírody a zahrad vytrácejí. A to je velká škoda. Starají se totiž o opylování a hubení škůdců. Věříme, že svoji zahradu chcete mít co nejkrásnější, ale aby byla také biologicky funkční, postavíme užitečným samotářským hmyzákům domeček, nebo rovnou prvotřídní hotel.

Co budete potřebovat

Na výrobě hmyzích domečků je nejlepší, že si vystačíte s tím, co máte doma a co najdete na zahradě. Jako konstrukce poslouží hlubší dřevěná či plastová bedýnka, cihly celé nebo s otvory, prkna či palety. Důležité je myslet na stříšku, kterou můžete udělat třeba z jakékoliv střešní krytiny. Vnitřní uspořádání by mělo být co nejpestřejší. Noví obyvatelé hotýlku ocení různě velké otvory a úkryty z nejrozmanitějšího materiálu.

Aby vám jednotlivé domečky hotelu držely pohromadě, můžete je udělat z plastových lahví, kterým ustřihnete hrdla a dna. Trupy lahví pak naskládejte do bedýnky nebo přepravky na nápoje. Do nich pak jednoduše vkládáte smotané lýkové provázky, rákosí, šišky, listí čerstvé i suché, klacíky, seno, mech, duté bambusové tyčky, ale i různé papírové ruličky, špalíky s vyvrtanými otvory (o průměru 3 - 15 mm), kousky cihel, hlínu, kamínky a tak podobně.

Koho do domečku přilákáte

Každý druh hmyzu si na zahradě hledá bezpečný úkryt pro sebe a další pokolení. Uvítají každou dutinku a skulinku, kde budou po celý rok žít a bezpečně přečkají zimu. Takové úkryty hledají například včelky samotářky a čmeláci. Dalšími vítanými pomocníky do zahrady budou slunéčka, zlatoočka, zlatěnky, pestřenky, motýli, ploštice či škvoři. Ty asi nikdo nemá moc v lásce, ale na zahradě zastanou kus práce. Za noc, kdy jsou aktivní, dokáží spořádat až 100 mšic. A taková beruška jich za život spořádá několik tisíc! Hmyzí kamarádi vám pomohou zbavit se také dalších škůdců, jako jsou různé housenky, larvy, červíci a svilušky.

Příjemným faktem je, že služeb hmyzího hotelu nevyužívají vosy, sršni, mravenci a další druhy žijící ve společenstvích. Domečky jsou obydlovány jen neškodnými druhy, které můžete směle a bezpečně pozorovat i s dětmi. Dokonce i včelky samotářky, protože nemají žihadla.

Vhodná parcela pro hmyzí hotel

Ideální místo je s dostatkem slunečního svitu, ale v suchu a závětří. Domeček můžete pověsit či připevnit na strom nebo pařez. Domeček si můžete postavit i na terasu nebo balkon. Případným zatoulaným návštěvníkům se doma vyhnete sítěmi v oknech nebo balkonových dveřích. O hmyzí hotel se nemusíte nijak starat, je prakticky bezúdržbový a žije si svým vlastním životem. A než se k vám noví nájemníci začnou stěhovat, můžete si zatím postavit vlastního draka a prohánět ho po louce. Návod naleznete zde

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Alec Baldwin říká, že každý na natáčení filmu Rust ví, kdo může za smrt Halyny Hutchins

Velmi účinné hnojivo na papriky si vyrobíte doma z obyčejné...

Když nerostou a nedozrávají okurky, přidejte k nim...

Srpen je ideální čas k výsadbě jahodníků. Jak na to,...

Jak v srpnu prořezat ovocné stromy a keře, aby vám napřesrok...

Namnožte si své muškáty. Nastal ideální čas odebrat...

Je ideální čas namnožit hortenzie. Jak správně odebrat...

Zavřít reklamu