Věděli jste, že vysavač listí může způsobit více škody než užitku?

Zahrada 14. listopadu 2018 | 12:19 — Veronika Prášilová
Existuje mnoho užitečných pomocníků do zahrady. Vedle obligátních, jako jsou hrábě, rýče či vidle, si úpravu zahrady už snad nedokážeme představit třeba bez sekačky. Velké oblibě se v poslední době těší i fukary a vysavače listí. Jsou opravdu ale tak užitečné, jak by se očekávalo?
Další 4 fotografie v galerii
Zahradní vysavače a fukary jsou bezpochyby užitečnými pomocníky / Internet

Fukary se obvykle používají spíše na úklid městských chodníků a parků, ale vysavače listí si už našly cestu i do řady zahrad. Ale i zde platí, že by se měly používat s rozmyslem. Většina přístrojů kombinuje obě funkce a při správném používání vám mohou přinést hodně užitku. V opačném případě hrozí například poničení trávníku, v krajním případě i samotného přístroje.

Výhody a nevýhody vysavačů listí

Zahradní vysavač přepnutý na funkci „fukar“ využijete především na zpevněné plochy, na kterých, pokud je listí suché, poměrně snadno listí sfoukáte na jedno místo, kde s ním dále snáze naložíte. Na travnatých plochách už je to horší. Listí se často drží v trávě a spíše se rozfouká do vzduchu a padá zpět, než abyste ho hnali před sebou.

Fukar se osvědčí také při pročištění hůře přístupných a čistitelných prostor, jako jsou skalky. Své využití najde i v zimě, kdy vám pomůže rychle se zbavit sněhového poprašku z chodníků a příjezdových cest.

Kámen úrazu vysavačů listí

Při vysávání listí je přístroj užitečný na menší plochy, protože je limitovaný velikostí sběrné nádoby. Na velkých zahradách musíte často jejich obsah vysypávat. Pokud však přístroj disponuje také vestavěným drtičem, frekvence vysypávání se podstatně prodlouží. Tady je ovšem doslova „kámen úrazu“. Jestliže přístroj nasaje i nějaký ten kamínek, čemuž lze jen těžko zabránit, hrozí jeho poškození nebo i zničení.

Jeho další nevýhodou je to, že při práci na trávníku můžete při vysokém výkonu spolu s listím vysát i užitečné travní podloží a hmyz. Přijdete tak o pomocníky, kteří plní svoji nezastupitelnou biologickou funkci.

Listí je užitečný pomocník

Listí v zahradě, zejména na okrasném trávníku, nejspíše nikdo nechce mít, ale jinak je to skvělý pomocník. V zimě plní ochrannou tepelnou funkci jak na trávníku, tak záhonech, přirozené tlení se stará o potřebné živiny a hromádka listí někde v koutu zahrady poslouží i jako zimní útočiště třeba pro ježky. No a co si počít, když je listí opravdu hodně?

Není nad přírodní hnojivo

Bylo by nerozvážné zbavit se materiálu, ze kterého může vzniknout výživný substrát plný organických látek vhodný k přimíchání do zeminy v příští sezoně. Založení vlastního kompostu není složité. Chcete to jen vědět, co může obsahovat, a naopak, co do něj rozhodně nepatří. Podle našeho návodu to určitě zvládnete.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu