Přicházející únor přináší první důležité úkoly pro pěstitele

Zahrada 31. ledna 2019 | 13:15 — Veronika Prášilová
Druhý kalendářní měsíc sice minimálně v jeho začátku přináší mrazivé počasí doprovázené sněhovou nadílkou, ovšem zahrádkáři by přesto neměli otálet. Právě únor je totiž měsícem, který se nese ve znamení prvních výsevů.
Další 3 fotografie v galerii
V únoru začíná pěstitelům pré / Depositphotos

Tento čas je vhodný zejména pro papriky, stejně jako kořenovou zeleninu.

Začíná první výsev

Ačkoli je zrovna teď na většině území sněhová pokrývka, nemusí tomu tak být pořád. Jakmile sníh odtaje a teploty začnou šplhat lehce přes nulu, je na čase zavítat do obchodu pro semínka kořenové zeleniny. Výsev mrkve a kořenové petržele je v tomto období ideální, protože tyto druhy klíčí velmi dlouho a brzkým výsevem získá pěstitel pár týdnů náskok.

Pokud máte naopak v záhonech mrkev od podzimu, je ideální čas pro její překrytí netkanou textilií, a to zejména ve druhé polovině měsíce.

Čas paprik je tu

Ovšem nejen mrkvičce nastal den D. V únoru začínáme také s výsevem paprik, a to do specializovaného a hlavně kvalitního výsevního substrátu. Odtud následně putují rostlinky pěkně po jedné do sadbovače. A můžete se pustit také do výsevu rajčat nebo cibule.

Rovnou ven pak mohou putovat semínka ředkviček, které jsou pro toto počasí doslova stvořené, a mráz je rozhodně nemůže zastavit. Takto brzy vypěstované plody jsou navíc plné vitaminů a minerálních látek.

Pryč s nemocnými větvemi

Svou pozornost si zaslouží také stromy, u kterých ke konci měsíce začneme s prořezem. Ten se týká zejména větví ovocných stromů, které jsou nemocné, poškozené nebo brání růstu dalších částí. Na konci února se můžete také těšit do prořezávání vinné révy.

Starší stromy, které plodí peckoviny, je možné už v těchto dnech také začít roubovat. Je však potřeba dbát také na to, aby se na kmenech stromů netvořila ledová námraza.

I sníh se hodí

Vzhledem k aktuálnímu počasí však vaši zahradu nejspíše pokrývá sněhová peřina, takže si na první pěstitelskou práci v zahradě ještě pár dní počkáte. Ovšem rozhodně nehažte flintu do žita, sníh je totiž i pro zahrádkáře skvělým pomocníkem. Jak jej zužitkovat, si můžete přečíst v našem článku zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu