Užíváte echinaceu? Vysaďte si ji na zahrádku, pěstování je velmi snadné
Původ třapatky je v Severní Americe, odkud se na počátku minulého století začala šířit do celého světa. Pro Evropu ji objevil obchodník s léky Joseph Meyer.
Od lihového odvaru po tobolky
Právě Joseph Meyer u indiánů zjistil, že mají bylinu, kterou užívají na řadu neduhů od rýmy a bolení v krku, přes hojení ran a zánětů až po hadí uštknutí. Dokonce jí léčili i koně. Meyer z jejího kořene připravil lihový odvar, který se postupně stal nejpopulárnějším lékem ve Spojených státech.
Později z rostliny získal účinnou látku, kterou pojmenoval echinacin. Nyní se z třapatky vyrábí celá řada léčivých přípravků, přičemž nejoblíbenější formou jsou patrně tobolky. V Americe extrakt z kořene, květů a nati třapatky užívá přibližně čtyřicet procent populace, což z ní činí nejoblíbenější bylinu z celého kontinentu. Věhlasu se ovšem těší po celém světě.
Imunitní bomba
Třapatka má široký záběr léčebného využití. Její síla spočívá ve schopnosti stimulovat imunitní systém, v čemž je mezi bylinami opravdovým přeborníkem. Užívá se při léčbě infekčních chorob, angíny, ale i při zánětech močových cest či prostaty. Třapatka je vřele doporučována jako prevence nemocí z nachlazení a obecně pro zvýšení odolnosti organismu.
Nenáročná trvalka
Třapatka je pěstována často jen jako okrasná rostlina. Existuje mnoho kultivarů různých barev a růstu. Je oblíbenou květinou na takzvané motýlí louky. Má ráda propustné půdy a nevadí, pokud jsou chudší na živiny a zálivku. Daří se jí na slunci a snadno se množí, což je možné semeny, kořenovými a osními řízky nebo dělením trsů.
Mnoho lidí má na zahradě tyto nachové krasavice, přesto netuší, jaký zdravotní poklad vůbec pěstují. Podobně to často bývá s bršlicí neboli kozí nohou, kterou se většina zahrádkářů snaží vyhubit jako otravný plevel. Přitom se jedná o léčivou rostlinu. Přečtěte si, proč mniši pěstovali bršlici ve svých klášterních zahradách.