Nastěhoval se k vám krtek? Máme pár triků, jak jej dostat ze zahrady

Zahrada 20. března 2019 | 08:52 — Veronika Prášilová
Představa každého zahrádkáře je jasná: bohatá úroda, úhledně vedené zeleninové a květinové záhonky a trávník nejlépe v anglickém stylu. Jenže tahle vize se během pár chvilek může změnit, pokud se vám do zahrady nastěhuje krtek.
Další 3 fotografie v galerii
Zbavit se tohoto tvora není nic jednoduchého / Depositphotos

Nezvaný a nevítaný host dokáže se vzornými políčky a úhledným pažitem udělat své, a jen velmi těžko se dá tohoto návštěvníka zbavit.

Není to jen o vzhledu

Řádění krtka v zahradě není pouze otázkou toho, že vám na trávníku vznikají hroudy hlíny, které kazí celkový estetický dojem. Problém může nastat ve chvíli, kdy tento malý, ale vytrvalý tvor zničí svými nájezdy kořeny jednotlivých rostlin, které začnou chřadnout a dojde tak k celkovému zničení pracně pěstované úrody. 

Není to tak snadné

Další problém nastává ve chvíli, kdy chcete najít účinné nástroje pro to, jak krtka ze své zahrady dostat. Krtci jsou totiž vůči mnoha trikům imunní a z různých nástrah a pastí si příliš hlavu nedělají. 

Nejlepším krokem je podle odborníků pořídit si na zahradu kočku, která vás krtka přirozeně zbaví. Problémem ovšem je to, že aby byla kočka dobrý lovec, neměla by být kastrována. Takže brzy budete muset řešit jiný problém, a sice co s koťaty, která s největší pravděpodobností přivede časem na svět.

Krtky také spolehlivě dokáže ze zahrady vyhnat dýmovnice. Stejně zaručeně pomůže také vykouření za pomocí dvoutaktního motoru, který je součástí například motorových pil. Mnohým zahrádkářům se také osvědčilo naplnit krtince naftalínovými kuličkami, které svým zápachem krtky odpuzují.

Než si na to zvyknou

Dobré zkušenosti mají zahrádkáři také s různými plašičkami, které dokáží krtka natolik vyděsit, že se od vás odstěhuje. Využívají se k tomu například naplněné PET lahve nebo větrníky, které ovšem fungují pouze tehdy, fouká-li venku vítr. Nevýhodou plašiček je to, že jsou účinné pouze do doby, než si na jejich zvuk zvíře zvykne.

Takže ve chvíli, kdy si stejnou vychytávku pořídí také váš soused, krtek se k vám nejspíš vrátí zpět. A to samé platí také v případě, kdy jej trpělivě odlovíte a odnesete daleko ze své zahrady. Je jen otázkou času, kdy si k vám zase prohrabe cestu zpět.

Malá útěcha

Potěšit vás pak může snad jen to, že krtkovi se dobře daří tam, kde je trávník skutečně kvalitní a plný živin. Travní porost s pravidelnou zálivkou a sečením je plný života, a je tedy vhodným zdrojem potravy pro krtky.

Kvůli hrozbě napadení krtky jej však v žádném případě nezačněte zanedbávat a naopak mu dopřejte vše, co na jaře potřebuje. (Dále čtěte: Trávník potřebuje péči ještě před začátkem jara. Podívejte se, na co myslet).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vznášející se sovětské monstrum mělo zdolat jakýkoliv terén. Bylo určeno pro bleskové útoky

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Plzáci začínají klást vajíčka. Když je nezastavíte,...

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...

Zavřít reklamu