Duben klepe na dveře, zahrádkáři se mohou začít těšit z prvních poslů jara

Zahrada 28. března 2019 | 15:17 — Veronika Prášilová
Březen se s námi pomalu loučí a duben tudíž za chvíli převezme svou vládu. Pro zahrádkáře to znamená, že se mohou těšit z prvních úspěchů toho, co letos zaseli v zahradě.
Dalších 5 fotografií v galerii
V dubnu zahrada září díky cibulovinám / Shutterstock

A samozřejmě to pro ně znamená také spoustu další práce.

První poslové jara

Tráva se zelená a záhonky začínají pomalu hrát všemi barvami. Na sluníčko totiž vykukují tulipány, narcisky a hyacinty, které budou brzy následovat trvalky i dvouletky. Ke konci měsíce už bude čas na sázení mečíků a lilií, proto můžete vyrazit třeba na nějakou tradiční zahrádkářskou výstavu, kde je najdete v mnoha odrůdách, a cibulky těch nejkrásnějších si přinést domů.

Na řadu přichází také vysazování živých a okrasných plotů, které nemají kořenové baly. Naopak jehličnany je třeba vysadit předrašené a s kořenovým balem. Duben je také ideálním časem k řízkování tújí, tisů a jalovců.

Mrkev i kopr musí do země

Už minimálně měsíc sází zkušení zahrádkáři kořenovou zeleninu. Pokud jste to ještě neudělali, ještě pořád máte příležitost, jelikož nic není ztraceno. K ní můžete přihodit také saláty, ředkvičky, kedlubny, červenou řepu, okurky, jarní cibuli a česnek, kopr nebo cukrový hrášek. Pořád ale mějte na paměti, že pokud se u vás ráno drží nízké teploty, je potřeba záhony překrýt netkanou textilií.

Vysaďte mladé stromy

Duben je také ideální měsíc pro sázení ovocných stromků. Pouze u broskvoní skutečně počkejte na opravdu teplé dny. Staré stromy můžete přeroubovat, a pokud to s jejich úrodou nebylo úplně ideální, s vyrašením prvních poupat je můžete ještě prořezat. Je také čas na preventivní postřiky proti škůdcům a různým nemocem, které by mohly ohrozit úrodu.

Provzdušnit a posekat

Také trávník bude potřebovat další fázi péče o něj. Je třeba jej prohrabat a zbavit případného listí, posíct a dobře provzdušnit. Pokud se vám navíc zdá, že není všude stejně kvalitní a chtěli byste jej doplnit a zahustit, konec dubna je ideální pro výsev travních semen. A objevil-li se vám náhodou pod jeho povrchem krtek, bude potřeba s ním zabojovat. Inspiraci můžete hledat například v našem článku zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

8 příznaků, podle kterých poznáte, že váš počítač napadl virus

Levné letenky přímo ve vašem telefonu? Jistě!

Vodní sporty, které stojí za to vyzkoušet

Jak připravit dokonalý velikonoční mazanec? Osvědčený...

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Zavřít reklamu