Vysazujeme bylinkový záhon: Jaké léčivky by v něm neměly chybět?

Zahrada 24. dubna 2019 | 12:21 — Veronika Prášilová
Současné virózy přimějí nejednoho zahrádkáře přemýšlet nad tím, jaké bylinky v nadcházející sezoně začít pěstovat, aby příští léčba mohla probíhat z vlastních zásob. Žádný bylinný čaj není tak kvalitní jako ten z doma vypěstovaných rostlin.
Další 3 fotografie v galerii
Bylinkové zákoutí by nemělo chybět v žádné zahradě / Internet

Pojďme se společně podívat, na jaké bylinky byste neměli na svých záhoncích zapomenout.

Vytvořte si bylinkovou oázu

Zahrádkáři i vyznavači alternativních přírodních zdrojů se shodují v tom, že často neexistuje lepší lék než čaj z čerstvých bylinek. A je přitom jedno, jestli potřebujete snadněji usínat, dobíjet energii nebo léčit různé neduhy. Pokud si je navíc sami vypěstujete, budete mít jistotu, že jsou čerstvé, chemicky neošetřené a plné všech důležitých látek, které by v sobě bylinky měly mít. Navíc bylinková zahrádka vytvoří na vaší zahradě příjemné a voňavé místo, na které budete rádi chodit relaxovat.

Plánujete-li bylinky vysadit, myslete na to, že velké množství bylin uvítá dostatek slunečního svitu, a tudíž by tento záhon měl směřovat spíše na jih. Jsou však i takové, které mají rády polostín a více vláhy, na což byste měli při jejich vysazování myslet.

Užitečný plevel

Základní léčivkou, která by neměla chybět v žádné zahradě, je máta peprná. Pokud jí již nyní v zahradě máte, jistě potvrdíte, že se z ní časem stane prakticky plevel. Přesto na ni nedají hospodyňky dopustit, protože je často první pomocí při zažívacích a trávicích potížích a dokáže ulevit, pokud sníme něco těžkého. Skvěle pomáhá při nachlazení, a to jak při pití mátového čaje, tak při inhalacích jeho aromatických výparů. Své uplatnění najde máta také v kuchyni.

Přírodní antistresor

Máte-li stresující zaměstnání, často řešíte nepříjemné situace nebo máte potíže s usínáním, určitě si do zahrady vysaďte meduňku. Mimo to, že její pravidelné pití snižuje stres a uklidňuje mysl, pomáhá také při boji s virovým onemocněním a usnadňuje zažívání.

Ruku v ruce s touto léčivkou byste mohli do záhonu vysadit také levanduli. Ta pomáhá nejen při nespavosti, ale také při migrénách, nervových slabostech či psychických kolapsech.

Pohlaďte své bříško

Se zažívacími potížemi a nevolností vám pak skvěle pomůže citronová verbena. Proti nadýmání, kojeneckým kolikám či pocuchaným nervům zase úspěšně bojuje fenykl. Zapomenout byste neměli ani na heřmánek či měsíček.

K navození pohodové atmosféry kromě bylinek pomůže také příjemné domácí prostředí. A i na zahradě byste měli mít svou oázu klidu, do které se budete rádi vracet. Zkuste se v našem článku inspirovat tím, jak by takové místo primárně určené k relaxaci mohlo vypadat.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které...

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s...

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají...

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Zavřít reklamu