Pecku z avokáda je škoda vyhodit. Využijete ji v kuchyni, pro krásu i pro zdraví
Avokádo se právem zařazuje mezi superpotraviny. Obsahuje hodně vlákniny, zdravé tuky, vitaminy a minerální látky. Ve 100 gramech avokáda najdete:
- vitamin K (26 % denní doporučené dávky)
- kyselinu listovou (20 % denní doporučené dávky)
- vitamin C (17 % denní doporučené dávky)
- draslík (14 % denní doporučené dávky)
- vitamin B5 (14 % denní doporučené dávky)
- vitamin B6 (13 % denní doporučené dávky)
- vitamin E (10 % denní doporučené dávky)
Kromě toho obsahuje malé množství hořčíku, manganu, mědi, železa, zinku, fosforu, vitaminů A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin).
Opomíjená pecka
Zatímco dnes už snad nikdo nepochybuje o tom, že avokádo je chutná a zdravá potravina, na jeho pecku se tak trochu zapomíná. Přitom i ta může člověku v mnohém prospět.
Než tedy příště opět zamíříte s avokádovou peckou do odpadkového koše, zastavte se a uvědomte si, že právě držíte v ruce surovinu nabitou zdravými prvky.
Posílí obranyschopnost i vaše oči
Avokádová pecka má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. Posílí například vaši obranyschopnost a osvědčila se také jako prevence proti rakovině, a to díky vysokému obsahu antioxidantů.
Má také protizánětlivé účinky a pomůže vám, potřebujete-li se rychle uzdravit. Jde rovněž o dobrý zdroj luteinu, proto pomáhá při problémech se zrakem, nebo těm, kdo své oči hodně namáhají (třeba u počítače).
Bylo rovněž prokázáno, že mouka z avokádových pecek může snižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu, dokáže také snížit krevní tlak a u cukrovkářů hladinu cukru v krvi. Pecka z avokáda má i silné antioxidační vlastnosti a extrakt z nich může dokonce prý působit proti bakteriím a plísním, jako jsou např. kvasinky způsobující potíže se střevech.
Nadrtit a sníst
Je jasné, že velkou pecku z avokáda jen tak nespolknete. Odstraňte z ní vrchní hnědou slupku a rozemlete ji na prášek. Každý dobrý mixér by si měl s tvrdou peckou poradit. Pokud se bojíte, že váš přístroj to nezvládne, dejte pecku nejprve do sáčku a paličkou na maso ji trochu rozdrťte.
Pecku také můžete nejprve usušit například v troubě při nízké teplotě po dobu několika hodin (např. 2 hodiny na 120 °C). Tím se semeno zbaví vody, změkne a je možné jej nakrájet nebo rozmixovat na prášek.
Prášek z avkádové pecky pak můžete přidat do smoothie, krémů, omáček, pomazánek, čajů nebo dresingů. Má mírně nahořklou chuť, takže pokud ji budete chtít zjemnit, přidejte k prášku i trochu medu nebo cukru. Dobře s práškem fungují i chuťově výrazné potraviny, jako jsou jahody, banány a další ovoce.
Přírodní peeling
Nadrcený prášek z avokádové pecky však nemusíte uplatnit jen v kuchyni. Můžete jej využít také jako přírodní peeling. Nejprve z pecky odstraňte hnědou slupku, pak ji nakrájejte na malé kousky a pečte v troubě tak dlouho, dokud neztmavne. Po pečení nechejte pecku ještě vysušit a rozemelte ji v mixéru nebo v mlýnku na kávu. Prášek potom smíchejte s banánem a olivovým olejem a vmasírujte na obličej. Z pecky si také můžete vypěstovat vlastní rostinu, jak jsme psali zde.