Nezkracujte psovi ocas, připravíte ho tak o jednu důležitou schopnost

Mazlíčci 01. srpna 2020 | 08:13 — Helena Malá
Zkracování ocasu pejskům vyvolává mezi lidmi velké diskuse. Je sice zákonem povoleno, na rozdíl od zkracování neboli kupírování uší, ale mnohé chovatelské kluby kupírování ocasů nedoporučují či přímo zakazují ve svých stanovách. U některých plemen dokonce došlo ke změně standardu a pes se zkráceným ocasem nesmí být uchovněn ani se nesmí vystavovat.
Další 3 fotografie v galerii
Pro pejsky je ocas důležitým komunikačním nástrojem / Depositphotos

O možnosti zkrácení ocásku vašeho čtyřnohého přítele se vždy poraďte s veterinářem. Obvykle se metoda praktikuje u tří až čtyřdenních štěňat. Odborníci ale varují, že zkrácení ocasu není pro psy moc dobré. A to hned z několika důvodů.

Komunikační prostředek

Psí ocas v podstatě představuje komunikační prostředek. Polohou a pohybem svého ohonu dává ostatním najevo své emocionální rozpoložení. Roli hraje například to, jak vysoko je ocas nesen, jak rychle s ním pes mává či na kterou stranu s ním více kývá. Všechny tyto ukazatele mohou napovědět spoustu informací o tom, jak se pes zrovna cítí, jakou má náladu, a dokonce i to, co hodlá udělat.

Pokud psovi ocas zkrátíte, prakticky mu vezmete možnost dobře komunikovat s okolím. Existuje dokonce studie, podle které se psi se zkráceným ocasem dostávají až dvakrát častěji do šarvátek než psi s přirozeně dlouhým ocasem.

Přetěžování páteře

Podle některých odborníků má kupírování ocasů ještě další negativní dopad, a to zdravotní. Jakmile totiž svému chlupáčovi zkrátíte ohon, bude tomu nucen přizpůsobit pohyb těla, především páteře. Jednoduše řečeno se pejskovi bez ocasu změní těžiště a běh po nezpevněném terénu mu pak zcela zbytečně přetěžuje páteř.

Co který pohyb znamená

Myslet si, že každý pes, který vrtí ocáskem, má dobrou náladu, by bylo chybné. Pes tímto pohybem může vyjadřovat i podráždění, nejistotu nebo strach. Záleží totiž i na dalších detailech.

Širokým máváním ocasem ze strany na stranu vyjadřují psi přátelství. Jde o něco jako vítací pozdrav. Tvář zvířete je přitom uvolněná a klidná.

Kolečka ocasem dělá pes ve chvíli, kdy je nadšený a má radost, roztočí ocas jako vrtulku a opisuje jím pomyslná kolečka. Výraz ve tváři a očích má radostný a přívětivý. V lidské řeči by to charakterizoval upřímný široký úsměv či kamarádské objetí.

Svěšeným ocasem pes někdy mává, když se cítí nejistý. Poznáte to podle toho, že má zpravidla ocas velmi nízko, někdy s ním může plácat o zadní nohy. Jako jedno z vysvětlení tohoto chování se uvádí, že pes se snaží do okolí rozptýlit svůj pach, aby ostatní psi vycítili jeho nejistotu. Je-li pes nejistý, většinou má i stažené uši.

Pokud má pes ocas mezi nohama, je pravděpodobně nejistý a má z něčeho nebo někoho strach. Stahování ocasu pod břicho je pro psy reflexní pohyb, kterým si chrání citlivou část břicha.

Vztyčený ocas, který trčí vzhůru nebo vodorovně a je nehybný, může znamenat napětí, či dokonce přípravu k útoku. Dává tím ostatním psům najevo, aby si na něj dávali pozor. Pokud navíc pes ohrnuje pysky a výhružně vrčí, je to jasná známka zastrašování a přípravy k útoku. O tom, jak psům ulevit v horkých letních dnech, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tragická nehoda při natáčení. Herec Alec Baldwin zastřelil hlavní kameramanku a postřelil režiséra

Zazimování levandule. Na co si dát velký pozor a jak bylinu...

Stále rostou křemenáče, kozáci a hřiby. Mykolog prozradil,...

Postarejte se nyní o muchovník neboli indiánskou borůvku....

Záchrana usychajícího vřesu. Co udělat, aby začal znovu...

Vyrobte si vlastní výzdobu na dušičky. Není na tom nic...

Hrabat listí, nebo nechat být? Užitečné informace, které...

Zavřít reklamu