Dýně Hokkaido je zdravou podzimní ingrediencí, navíc ji ani nemusíte loupat

Ostatní 22. října 2020 | 14:53 — Klára Sanders
Dýně Hokkaido má v kuchyni rozmanité využití. Díky velkému obsahu minerálních a dalších zdraví prospěšných látek je považována za opravdovou vitaminovou bombu. Vaření z dýně Hokkaido je opravdová radost, protože se na rozdíl od ostatních druhů dýní nemusí loupat.
Dalších 5 fotografií v galerii
Dýně je zdravou podzimní ingrediencí / Depositphotos

Dýně je zdravou podzimní ingrediencí. Je velmi výživná a navíc i nízkokalorická. Obsahují velké množství antioxidantů, vitaminů, minerálů a vlákniny. Dýním především v našem kraji vévodí dýně Hokkaido, která v našich kuchyních našla své stálé místo.

Polévka jedině z dýně Hokkaido

Dýňová polévka se stala symbolem podzimu. Každý ji dělá jinak a vždy je velmi chutná. Musí se však použít dýně Hokkaido, protože například mexická dýně má velmi vodnatou konzistenci a nevýraznou chuť. Naopak Hokkaido má tak sladkou a jemnou chuť, že můžete polévku připravit pouze ze samotné dýně.

Když připravíte na másle cibulku s česnekem, přihodíte na kostičky nakrájenou dýni, dvě brambory a velkou mrkev, povaříte a rozmixujete, vaše chuťové buňky zažijí extázi. Zdokonalit to už můžete jen při servírování, když doprostřed misky plné dýňové polévky dáte velkou lžíci zakysané smetany, zakápnete olivovým olejem a vydatně zasypete dýňovými nebo slunečnicovými semínky.

Skvělá příloha

Dýně Hokkaido, která u nás již zcela zdomácněla a často se používá pouze s jedním „k“ - tedy hokaido, je však vynikající i jako pečená zelenina k masu. V kombinaci s další pečenou zeleninou (např. mrkví, celerem a řepou) se může podávat i jako hlavní jídlo, což ocení především vegetariáni a vegani. Skvěle chutná i při přípravě rizot nebo omáček. Pyré z pečené dýně se může použít i jako náhražka tuků při pečení, nebo jako náplň do kulatého amerického koláče.

Oblíbená je i u dětí

Pro její vynikající nasládlou chuť si ji oblíbily i děti, a to jak starší, tak kojenci. Dýně je v dětské stravě vhodná již od prvních měsíců příkrmu samotná i v kombinaci s jinou zeleninou. Větším dětem z ní můžete upéct dýňový perník nebo chléb.

Dýni Hokkaido nikdy neloupejte!

Důležité je dýni při jakékoliv přípravě neloupat. Když ji oloupete, tak se vám sice nic nestane, ale zbytečně se připravíte o velké množství vitaminů. Hokkaido se navíc ani loupat nemusí, protože při pečení i vaření slupka krásně změkne. Když si ji dáte jako přílohu, nebo použijete při přípravě rizota, rozříznete nebo rozmáčknete ji i se slupkou jako máslo. A ani v rozmixované polévce nenajdete jedinou stopu po slupce. Nehledě na to, že loupat syrovou dýni není ani nic zábavného - dužina je tvrdá a slupka zrovna tak a můžete se dokonce i poranit. Psali jsme také: Jak uskladnit vlašské ořechy, aby neplesnivěly ani nežlukly. Vydrží vám jako čerstvé až do příští sezony

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Technický stav Mezinárodní vesmírné stanice se zhoršuje. Komplex bude však v provozu ještě léta

Zařídit malou kuchyň je velká výzva. Inspirujte se tipy od...

Před nástupem zimy je třeba zazimovat nejen zahradu, ale také...

Zubní pasta má v domácnosti široké využití. Vyčistí...

Na vypínače většina lidí při úklidu zapomíná. Jsou však...

Vyrobte si krásné vánoční ozdoby z korálků. Zabavit se...

Neodčervená kočka může nakazit vás i vaše děti....

Zavřít reklamu