Alzheimerovou chorobou trpí i naši čtyřnozí parťáci. Poznáte ji celkem snadno, ovšem s léčbou už to tak jednoduché není

Mazlíčci 10. září 2021 | 07:15 Kateřina Kofroňová
Psi už dávno nepatří mezi sluhy, ale mezi nejlepší přátele člověka. Dáváme jim to najevo čím dál tím kvalitnější péčí, stravou a celkovým zacházením. Ovšem nese to i svá úskalí. Díky lepší péči se psi dožívají vyššího věku, kterého se týká řada nemocí. Jednou z nich je CCD, tedy kognitivní dysfunkce.
Další 3 fotografie v galerii
Stáří si nevybírá a dříve nebo později se projeví i na našem mazlíčkovi / Depositphotos

Stáří s sebou bohužel nese řadu nepříjemných skutečností, a to nejen u lidí, ale i u zvířat. Pokud jste začali pozorovat na vašem stárnoucím psovi určité změny v chování, je možné, že trpí kognitivní dysfunkcí, kterou známe také jako Alzheimerovu chorobu nebo senilní demenci.

CCD se projevuje obvykle v pozdějším věku, a to pomalu a pozvolna. Funkce mozku, stejně jako zbytku těla, se s věkem začíná zhoršovat. V některých případech toto zhoršení způsobí nevratné škody na mozku, což má za následek snížení kognitivních funkcí vašeho psa. Jak nemoc poznat a jak psu pomoci?

Co jsou to kognitivní funkce

Všichni starší psi jsou kognitivní poruchou psů ohroženi, ovšem každý pes je ovlivněn jiným způsobem. Snížení kognitivních funkcí u psa znamená, že se mění jeho schopnost vnímání, paměti, celkového vědomí a úsudku. Kognitivní dysfunkce je někdy také označována jako "mozková mlha", tedy stav, ve kterém dříve běžné a jednoduché každodenní činnosti již nejsou pro psa tak snadné.

Nejčastější příznaky

Všechno pravděpodobně začne tím, že si všimnete změn v chování vašeho psa. Začne hůř vidět, slyšet nebo se mu změní chutě. Také ho můžete pozorovat, jak bezcílně bloudí bytem ve dne nebo v noci a vypadá dezorientovaně a zmateně. Často jej můžete spatřit, jak zírá do prázdna.

Psi také mívají problémy s orientací v prostoru, a to i ve známém prostředí, a nepoznávají známé předměty nebo lidi. Jednoduše se jim tak může stát, že se ve známé místnosti zaseknou pod stolem nebo pod lampou a nejsou schopni najít cestu ven. Někdy mívají i snížený zájem o rodinu nebo jídlo. Psům s tímto onemocněním se také může stát, že se jim změní cykly spánku a bdění.

Léčba CCD

Kognitivní dysfunkce psů se bohužel léčit nedá, stejně jako se nedá léčit stařecká demence u lidí. Jde o onemocnění degenerativního původu, jehož hlavním důvodem je vysoký věk. Vyléčit se nedá, ovšem lze problémy zmírnit či oddálit. Především vhodným krmivem, které je určeno pro staré psy a také pravidelnou aktivitou a přísunem nových podnětů.

Řada majitelů psů zareaguje na zpozorované CCD zcela opačně. Letargii si vysvětlí vysokým věkem a nechávají psa odpočívat a nechtějí ho již zatěžovat a unavovat. Ovšem pes s CCD naopak potřebuje pravidelnou mentální stimulaci alespoň v podobě procvičování základních povelů, krátkých procházek a nevyhýbejte se ani kontaktu s jinými psy. Pes se zkrátka musí nutit do přemýšlení, aby trénoval mozek.

Pokud máte pocit, že váš pes některé z uvedených symptomů má, zajděte ke svém veterináři a svěřte se mu s tím. Jistě vám rád pomůže, psa prohlédne a udělá řadu potřebných vyšetření, případně doporučí jiné krmivo či doplňky stravy. 

Psali jsme také: Emoce nejsou vlastní jen lidem. Poznejte, kdy na vás pes žárlí, je uražený nebo naštvaný.

Zdroj: pethealthnetwork.com, todaysveterinarypractice.comspokojenypes.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená výrazně prodraží

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Strach z covidu vystřídal strach z války. Co byste měli...

Poznejte cyklistickou perlu a jednu z nejkrásnějších tras v...

Jak se promítá válka do letní sezony? Češi mění své...