Co dělat, když vám slepice přestanou snášet vajíčka

Mazlíčci 06. listopadu 2021 | 19:02 — Anna Novotná
Chov slepic roste na oblibě. Stojí za tím nejen zvyšující se ceny vajec, ale třeba i touha po novém koníčku. Občas se ale i profesionálovi může stát, že mu slepice přestanou snášet. Příčin může být hned několik. Stačí přijít na tu správnou a řešení se samo nabídne.
Další 4 fotografie v galerii
Dobře opečovávané slepice snáší dost vajíček / Depositphotos

Slepice jsou živí tvorové a mají své potřeby. Někdy může stačit i zdánlivá maličkost a snůška nebude taková, na jakou jste zvyklí. Může stačit vyčistit kurník nebo slepicím zvětšit výběh. Na vině však může být i onemocnění. Podívejte se na nejčastější příčiny, proč slepice přestávají snášet.

Stresové situace

Stejně jako lidé i slepice reagují na stres. Ten může být vyvolán mnoha faktory, například když se k jejich výběhu dostane štěkající pes. Pokud se tato situace opakuje často, zřejmě to bude jedna z příčin nižší snůšky. Velkým stresorem jsou také kuny, které mohou proniknout do kurníku. Zkontrolujte proto plot a dveře, zda někde nejsou díry, kterými by se případní záškodníci mohli dostat dovnitř.

Nevhodné krmivo

Základním předpokladem správné péče o slepice je zvolit vhodné a také kvalitní krmivo. Je nutné brát v potaz věk zvířete, zda mají přístup k přírodní stravě a mnoho dalších faktorů. Například zbytky jídla jsou naprosto nevhodné na zkrmení. Obsahují příliš mnoho soli, tuku a koření. Ohledně krmiva je vždy dobré poradit se s odborníkem. Slabá snůška může být zapříčiněna právě nesprávnou stravou.

Absence vitaminů a minerálních látek

Především v zimním období je důležité zajistit slepicím kvalitní zdroj bílkovin a stopových prvků, které si nemohou zajistit samy. Na trhu je celá řada přípravků, a to jak ve formě prášku rozpustného ve vodě, tak v tekuté formě. Důležité je také zajistit stále čistou napáječku a pravidelnou výměnu vody, aby byla stále čerstvá. V zimě je také důležité kontrolovat, zda voda nezamrzá.

Podezření na onemocnění

Jestliže se vám zdá, že slepice nejsou z jakéhokoliv důvodu v kondici, bude lepší se poradit s veterinářem, který může provést rozbory a zjistit, co by je mohlo trápit. Vyšetření není radno podceňovat, protože by se případná nemoc mohla rozšířit a vést k velkým škodám. Čtěte také: Zinek skutečně pomáhá při nachlazení, má to ale jeden háček.

Stáří slepic

Každý druh slepic má jinou délku snůšky. Od některých se vajíček dočkáte běžně i po deseti letech. Věk slepic je proto také jedním z faktorů, který může stát za nižším výnosem.

Zdroj: Old Farmer’s Almanac.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu