Indigo Rose, Sweet Aperitif a další tipy na nejplodnější a nejchutnější odrůdy rajčat, které jsou ideální k pěstování na zahradě

Zahrada 06. března 2022 | 16:04 — Zuzana Procházková
Rajčata patří bezpochyby k nejoblíbenější a nejčastěji pěstované zelenině na našich zahrádkách. Pokud na letošní sezonu ještě nemáte rajčata vybraná, poradíme vám, jaké jsou nejplodnější odrůdy vhodné právě pro pěstování venku.
Další 3 fotografie v galerii
Pro výběr odrůdy rajčat pro pěstování na zahradě je hlavní chuť a vůně / Pixabay

Vůně a chuť rajčat, které si sami vypěstujeme na zahrádce či na balkoně v květináči, se s těmi kupovanými nedají srovnat. Právě proto se rajčata řadí k nejčastěji pěstované zelenině na našich zahrádkách. Výběr odrůdy je stěžejní. Zatímco profesionální pěstitele zajímá zejména výnos, pevnost a trvanlivost odrůdy, tak pro výběr do zahrádky nás bude zajímat právě chuť a vůně. A které odrůdy jsou tedy nejlepší?

Divoké rajče

Divoké rajče je na českých zahradách poměrně nová odrůda, ale i za tuto krátkou dobu se těší velké popularitě. Jak napovídá její název, tato odrůda má extrémně bujný růst, a proto je potřeba jí poskytnout dostatek prostoru. Plody jsou obvykle menší než u třešňových rajčat, jedno rajčátko má okolo 2 gramů, ale zase jich na jednom stonku můžou být i stovky. Mají lahodnou šťavnatou chuť a krásně voní. Jsou skvělé pro děti, protože se jim jeden malý plod vleze pohodlně do pusy.

Indigo Rose

Odrůda Indigo Rose byla vyšlechtěna z divokých rajčat. Jedná se o rajčata, která jsou zbarvena téměř do černa a pocházejí z Ameriky. Plody této odrůdy je potřeba nechat dobře dozrát, přičemž se sbírají až v momentě, kdy mají červené líčko. Zcela zralé plody chutnají opravdu lahodně, mají vyvážený podíl cukrů i kyselin. Odrůda Indigo Rose rozhodně stojí za vyzkoušení.

Black From Tula

Odrůda Black From Tula plodí velká rajčata s tmavočerným až hnědým vícekomorovým plodem. Jedná se původem o velmi starou odrůdu z Ukrajiny, která se však rozšířila i do Evropy a Ameriky, kde se stala velmi populární. Sice je odrůda nazvaná Black, ale plody jsou spíše velmi nahnědlé než černé. Znalci si cení především aroma a chuť, která je plná a mnohem výraznější než u klasických červených rajčat.

Summer Cider

Summer Cider je velmi oblíbená odrůda rajčat. Plody jsou sytě oranžové, stejně tak jako jejich dužina. Navíc chutnají máslově, zcela lahodně a nádherně voní.

Sweet Aperitif

Jak už z názvu odrůdy vyplývá, tato rajčata se pyšní velmi sladkými a voňavými plody. Velikostně jsou drobné, třešňové a s velmi lesklou slupkou. Slupka třešňových rajčat bývá někdy tuhá, ale v případě této odrůdy je krásně měkká, příjemná při nakousnutí. Rostlina nese obvykle bohaté větvené trsy s plody o velikosti zhruba 10 gramů. Dále čtěte: Dopřejte jahodám nyní v březnu péči v podobě stříhání, kypření a hnojení. Odmění se vám bohatou úrodou.

Zdroj: izahradkar.cz, radimejak.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu