Nezvrtejte výběr vrtačky

Dům 13. srpna 2017 | 09:49 — Simona Hrušková
Bez vrtačky se neobejde žádný pořádný kutil. Všichni ale nepotřebují profi nástroj za dvacet tisíc a ne každému zase stačí obyčejná vrtačka za pár stovek. A proto pro vás máme další návod, který vám tentokrát pomůže právě s výběrem vrtačky.
Další 2 fotografie v galerii
Vybrat novou vrtačku není jen tak - záleží, kde budete vrtat a do čeho. / Shutterstock

Elektrická vrtačka je vhodná do dílenského provozu pro náročné a časté vrtání do dřeva, kovu, plastu a stavebních hmot. Elektrická vrtačka je napájena ze sítě, takže není omezena její doba provozu. Limitující může být pracovní prostor omezený délkou napájecího kabelu. Při výběru elektrické vrtačky se rozhodujeme podle toho, jak často budeme vrtačku používat a do jakého materiálu s ní budeme vrtat.

Při výběru vrtačky můžeme vybírat z těchto kategorií:

Dle pohonu
•    elektrické s přívodním kabelem
•    elektrické akumulátorové

Dle použití
•    elektrický šroubovák – malý výkon, malá váha stroje
•    vrtačky s příklepem – větší výkon, větší váha stroje
•    vrtací kladiva – velký výkon, velká váha stroje

Nabíjecí baterie vs. kabel

Dávno přitom neplatí, že aku vrtačky se hodí jen pro lehké vrtání. Spousta z nich nabízí podobný výkon jako elektrické příklepové vrtačky.
Aku vrtačky - bývají skladnější a často je využijete i jako aku šroubovák. Navíc s nimi můžete pracovat i tam, kde není elektřina. Doba vrtání je ale omezená výdrží baterie. K delší práci proto většinou potřebujete rezervní baterie.
Elektrické vrtačky - s nimi vrtáte, jak dlouho potřebujete. Jste ale závislí na blízkosti zásuvky nebo na dostatečně dlouhém prodlužovacím kabelu.

Bezpříklepové vrtačky: ideální na měkké materiály

U elektrických i aku vrtaček máte na výběr mezi příklepovými a bez příklepu. Zpravidla se doporučuje nákup příklepových, ale spoustě kutilů stačí i bez příklepu. Oproti příklepovým je v nich o jeden mechanický díl méně, a proto bývají lehčí a levnější.
Hodí se pro vrtání do měkkých materiálů, jako je dřevo, plast nebo kov. Využijete je ale třeba také pro míchání nebo obrušování pomocí ocelových kartáčů. A můžete je dát i do stojanu a použít jako stojanovou vrtačku.

Příklepová vrtačka: univerzál na dřevo, zeď i panel

Příklepové vrtačky si díky mechanickému příklepu snadno poradí i s tvrdšími materiály. A pokud jej vypnete, poslouží vám podobně jako vrtačky bez příklepu.
Stejně jako ony nabízejí i dvourychlostní verzi. Snadno si tak nastavíte počet otáček podle toho, jestli chcete vrtat, šroubovat nebo třeba míchat lepidlo na obklady.
Příklepové vrtačky využijete na vrtání do dřeva, zdi, kamene či betonu. A výkonnější stroje si poradí i s panelem. Pokud do něj ale plánujete vrtat častěji, podívejte se raději po vrtačím kladivu. Práce s nejtvrdšími materiály s ním bude jednodušší. 

Vrtací kladiva: pneumatický příklep si poradí i s betonem

Vrtací kladiva využívají pneumatický příklep, který je mnohem účinnější než mechanický. Mívají ale problém s přesným vrtáním do měkkých materiálů. Pro běžné domácí využití se proto hodí spíš příklepové vrtačky.
Stroje s pneumatickým příklepem využijete hlavně při stavbách a rekonstrukcích. Podle toho, jak budete kladivo nejčastěji používat, si můžete vybrat ze 3 druhů.

  • Vrtací kladiva - pro vrtání do tvrdých materiálů.
  • Sekací kladiva - pro bourání a osekávání obkladů, omítky apod.
  • Kombinovaná kladiva - zvládají vrtání i sekání. Zpravidla je pro něj ale primární vrtání, proto byste s ním neměli sekat moc často. 

Vlastnosti vrtačky

Rukojeť vrtačky

Vrtačka se musí dobře a bezpečně držet, a to pokud možno v  jakékoliv pracovní poloze. Proti proklouznutí a pro pevné uchopení jsou rukojeti nejčastěji „twinplastové“. Jsou ze dvou i více různě tvrdých plastových nebo pryžových materiálů. Tak je zajištěn komfort uchopení a zároveň dlaň není tolik namáhána. Pryž také tlumí otřesy.

Rychloupínací sklíčidlo

Výhodou současných elektrických i aku vrtaček jsou rychloupínací sklíčidla. Skončilo tím stálé hledání kličky a zrychlila se výměna nástrojů. Sklíčidlo je tvořeno dvěma prstenci, které dotahujeme proti sobě a  stahujeme nebo povolujeme tak kleštiny sklíčidla. Důležitý je průměr sklíčidla, většinou bývá 10–15 mm.

Momentový klíč

Přímo za sklíčidlem bývá umístěn prstenec s vyznačenými stupni momentového klíče. Ten nám umožňuje nastavit si podle potřeby vhodnou sílu dotažení. Využívá se tedy hlavně v režimu šroubování.  Čím více stupňů tím jemnější rozlišení. Někdy ale výchozí rozpětí 1–5 může být shodné jako 1–15 a záleží na tom, zda jemné mezistupně možnosti nastavení síly dotažení opravdu využijeme. Hodí se nejvíce prošroubování do měkkých materiálů jako jsou plasty a sádrokarton. Je vhodné také například pro připevňování tepelné izolace nebo práci s  malými šroubky, které bychom mohli velkou silou a velkým kroutícím momentem přetrhnout. Pro vrtání se momentový klíč vypíná.

Světlo vrtačky

Často se při montáži a vrtání dostaneme do situace, kdy bychom si potřebovali trochu přisvítit. I to je možné a velmi užitečné, mezi standard to však zatím nepatří. Malá led dioda, která přisvítí pracovní plochu nebo&

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu