Jak na pěstování zeleniny ve městě? I na balkoně, terase či parapetu můžete sklízet!

Dům 12. května 2017 | 15:46 — Anna Novotná
Může se vám to zdát zvláštní, ale i na balkoně či parapetu vypěstujete pěknou řádku jedlých rostlin, které můžete zařadit do svého jídelníčku. I v bytě nebo domku bez zahrady, si můžete užívat výhod vlastní zahrádky.
I ve městě vypěstujete řadu rostlin / Shutterstock

V poslední době se městské zahradničení znovu oživuje ve formě zahrad na zelených střechách, balkonech i terasách v mnoha světových velkoměstech. Výhodou takto vypěstované zeleniny je to, že víte, odkud pochází a jak byla pěstována. Máte jistotu, že na ni nebyla použita umělá hnojiva ani škodlivé pesticidy.

Jak postupovat?

Pěstovat můžete na dvorku, terase, balkoně, parapetu. Ideální jsou samozavlažovací nádoby. Pěstovat se ale dá i v recyklovaných obalech, jako jsou kyblíky od barev, staré pytle nebo bedýnky. Další výhodou je, že pěstovat můžete od jara až do zimy, při teplejších zimách budete sklízet celý rok!



Důležité je rostlinky zalévat a hnojit, bez toho se pěstování ve městě rozhodně neobejde. Pro tento účel jsou ideální odstátá dešťová voda a domácí kompost. Abyste prostor balkonu využili na maximum, strukturujte záhony do výšky. apříklad jahodám a salátům se tam skvěle daří. Vyrobte si konstrukci z palet a zavěste na ni truhlíky, nebo použijte závěsné květináče. Fantazii se meze nekladou.

Co vše se dá takto pěstovat?

Tak například všechny možné bylinky nebo rajčata, papriky a chilli papričky, saláty, brambory, fazolky a hrášek, okurky a cukety, zakrslé švestky, pnoucí a převislé jahody, mini borůvky, broskev Bonanza, beztrnný ostružiník, maliník či angrešt…

Dokonce ani nemusí být každá rostlina v jiné nádobě. Existují kombinace rostlin, které si vzájemně nevadí nebo si dokonce pomáhají. Například rajče s bazalkou, jahody s cibulí nebo pórek s mrkví.

Kde se bude rostlinkám nejvíce dařit?

• Sever - na severu bývá nedostatek světla a slunce, ale asijské bylinky a saláty ho mají rády.
• Východ - na východě také bývá pomrně málo světla, ale kromě rostlin, které přežijí i na severu můžete přidat i mátu, meduňku nebo bazalku.
• Jih - na jihu je sluníčka dost, ale rostlinky zde mohou trpět suchem. Zvládnou ho přímořské bylinky, rajčata, jahody, cukety, papriky. Pokud někde na jihu najdete stín, tak tam můžetě pěstovat i saláty a ostatní bylinky.
• Západ - na západěc se bude dařit téměř všem rostlinám. Jen nezapomeňte, že větší rostliny potřebují větší nádoby. Bylinkám stačí malé, rajčatům střední, ale třeba cuketa potřebuje větší nádobu. Nemusíte se bát ani ovocných stromků.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu