Vybíráte nový sporák? Který uvaří jídlo rychleji?

Dům 02. března 2018 | 12:54 — Monika Moorová
Stejně jako v novém domě nebo bytě řešíte, jestli chcete vanu, nebo sprchu, musíte si vybrat, na jakém sporáku budete vařit. Do koupelny můžete v lepším případě dát vanu i se sprchou a dilema máte vyřešené. Se sporákem to tak jednoduché není.
Další 1 fotografie v galerii
Elektrický vs. plynový sporák: Obě varianty mají své výhody i nevýhody / Pixabay

Obě varianty mají své výhody i nevýhody. U plynu otočíte knoflíkem, škrtnete sirkami nebo zapalovačem, případně máte po ruce speciální přístroj nebo má sporák zabudované automatické zapalování a můžete začít vařit. Hrnec se zahřeje s přiložením na hořák, takže než se nadějete, vře voda, máte rozpálenou pánev a můžete se pustit do svého kulinářského umu. 

Hrozí nebezpečí?

Další výhodou je rychlá regulace plamene, minimální únik energie a podobně. Že sporáky na plyn mívaly naše babičky a jsou staromódní, na to neberte ohled. Moderní plynové sporáky mají sklokeramickou desku, takže vypadají mnohem lépe. Na druhé straně u plynu hrozí, že ho můžete zapomenout puštěný, aniž plápolá plamínek, a neštěstí je na světě. Nové plynové sporáky však mají zařízení, které uzavře přívod plynu v okamžiku, kdy zhasne plamen. Tím pádem je všechno naprosto bezpečné.

Samostatnou kapitolou jsou pak kombinované sporáky, které jsou totožné s plynovými, ale jejich součástí je také elektrická trouba, díky čemuž můžete dosáhnout úspory prostoru. Vždy však volte kvalitní a ověřenou variantu, s výběrem vám pomůže třeba tento srovnávací test kombinovaných sporáků.

Výhody elektřiny

Velkou výhodou elektřiny je fakt, že využívá schopnost zbytkové energie z plotýnek. Jakmile se rozpálí, stačí ji vypnout a uspořit energii. Rozehřátá plotýnka však stále hřeje dál, a tak se jídlo nadále vaří a nevychladne. U starších sporáků si ale chvíli počkáte, než se zahřeje, takže pokud potřebujete rychle vařit, elektrický sporák není příliš dobrý partner.

Moderní varianta

Na druhé straně s příchodem sklokeramických desek čekání na zahřátí odpadlo. Nejmodernější dokážou zahřát plotýnku za několik vteřin. Moderní varianty mají i dětské pojistky nebo ukazatele zbytkového tepla. Díky nim lze přesně odhadnout, kdy plotýnku vypnout.

Velkým trendem jsou indukční varné desky, hlavně pro svou úspornost a bezpečnost. Více jsme se tématu věnovali v jiném článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hana Zagorová je v nemocnici kvůli komplikacím s koronavirem. Vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu o ni mají fanoušci strach

Jak vyzrát na vedro v podkroví

Důvody, proč vaše kočka odmítá používat kočičí toaletu...

Kontinentální postel se od běžné neliší jen výškou. Je...

Interiéry v přírodním duchu jsou v módě. Dozdobte je...

Nepromarněte ideální dobu pro sklizeň rakytníku. Jinak se...

Naučit psa chodit na vodítku jde i bez nepříjemného...

Zavřít reklamu