Chcete mít nejkrásnější trávník? Pak mu dejte možnost se nadechnout pomocí vertikutace
Někdo má na zahradě krásný a dokonale pěstěný trávník, jiný jej má zase řídký, nažloutlý, vysušený, místy zaplevelený. A to i přesto, že oba jeho majitelé se o ně pečlivě starají, hnojí je a zavlažují. Klíčem ke krásnému trávníku je vertikutace, nebo také provzdušnění. Ta dá trávníku možnost nadýchat se čerstvého vzduchu, aby se mohl lépe zahušťovat, byl zdravý a krásný. Tato metoda je přitom jednoduchá.
Omlazovací kůra
Vertikutace je vlastně omlazovací kůra trávníků. Při ní se trávník „prořeže“ a zároveň pročistí svisle, tedy od travní části ke kořínkům. Travní plocha se tak očistí od mechu, stařiny, cizopasných hub a rozkládajících se zbytků rostlin, které by rašící trávu dusily a znesnadňovaly její růst. Spolu s tím se travní kořínky jemně naříznou, a tím se nastartuje rozrůstání trávníku.
Díky provzdušnění se ke kořínkům dostanou snadněji živiny, světlo, voda i vzduch a trávník může lépe prospívat. Vertikutace navíc funguje i jako prevence před vznikem houbovitých chorob a mechu v trávníku. Tento „zákrok“ navíc omezí i růst dvouděložných plevelů.
Dvakrát ročně
Ošetření trávníku by se mělo provádět ideálně dvakrát do roka, a to na jaře a na podzim. Pro jarní vertikutaci by měl být trávník plně zotaven po zimním období. Ideální jarní dobou na provzdušnění je duben až polovina května, v případě brzkého jara můžeme začít už na konci března. Vždy je potřeba brát v potaz aktuální situaci. Chybou by bylo vertikutovat přemokřenou či namrzlou plochu.
Vhodný čas nastává, když tráva začíná růst. Hloubka provzdušnění by měla být maximálně do 4 mm. Pokud máte před sebou velmi zanedbanou plochu plnou mechu a travní plsti, doporučuje se vertikutovat ještě jednou, nejlépe do kříže. Teprve takto očištěný a ozdravený trávník by se měl pohnojit a případně dosít. U více namáhaných ploch ji lze provádět i častěji, vždy podle momentálního stavu ošetřované plochy.
Čím provzdušňovat
Provzdušňování trávníku nejlépe dosáhnete speciálními stroji, takzvanými vertikutátory. Ty mají hřídele s vertikutačními noži a pružinami. Některé modely mají hřídele snadno výměnné, hřídele jiných strojů jsou osazeny kombinací nožů a pružinek. Nože citlivě nařezávají drny a pružiny pak shrabávají veškerý odpad do sběrného koše. Vertikutátory se dají sehnat jak mechanické, tak i elektrické nebo na benzín.
Záleží na tom, čemu dáváte přednost i kolik peněz chcete do takového stroje investovat. Mechanické provzdušňovače lze koupit již zhruba od tisíce korun. Nezapomeňte tyto stroje také pravidelně udržovat. O tom, jak na to a na co si dát pozor, jsme psali zde.