Připravte se na slivovici. Dobrý kvas je základ

Ostatní 21. srpna 2018 | 13:09 — Šárka Vondráčková
Slivovice i jiné ovocné pálenky patří mezi nejoblíbenější formy zpracování ovoce. Jak ale ovoce správně zpracovat, aby z něj na konci procesu byl kvalitní destilát?
Další 3 fotografie v galerii
Slivovice patří k nejoblíbenějším ovocným pálenkám / Shutterstock

Není nad vlastnoručně vypálený ovocný destilát. Letošní rok švestkám obzvlášť přál a řada lidí už se těší na to, jak si vypálí vlastní slivovici. Ne nadarmo se kvůli tomu pořádají různé košty a soutěže, čí pálenka je ta nejlepší. Jak ale správně založit kvas?

Vybírejte ovoce

V první řadě je potřeba sbírat zralé ovoce, které obsahuje spoustu cukru. Nejčastěji to bývají švestky, ale také meruňky, jablka či špendlíky. Ovoce musí být zralé. Jak poznat dostatečně zralé švestky jsme psali zde. Rovněž nesmí být nahnilé. Než jej naložíte, je nutné jej zbavit veškerých nečistot, jako jsou tráva, listí nebo hlína. Pokud si chcete dát tu práci, můžete například švestky i vypeckovávat.

Větší druhy podrťte

Natrhané ovoce dále odstopkujte. Větší plody, jako jsou hrušky nebo jablka, je nutné rozdrtit tak, aby obsah dužiny a tím i zkvasitelné cukry byly dobře přístupné kvašení. A pak šup s nimi do nádob.

Ani moc, ani málo

Na kvas se používají nejčastěji plastové barely nebo sudy, ale mohou být i dřevěné. Především je potřeba dbát na jejich čistotu. Abyste kvas ochránili před mlsným hmyzem a dalšími nečistotami, je důležité barely zakrýt. Vznikající oxid uhličitý musí unikat přes kvasnou zátku, nebo alespoň zpod volně přiklopeného víka. Nádoby nechejte stát na jednom místě. Mělo by být takové, kde teplota neklesne pod 15 stupňů. Nižší teploty způsobují zastavování procesu kvašení, naopak moc vysoké teploty zase zapříčiní ztrátu aroma.

Hlídejte "koláč"

Každý pěstitel má vlastní fígl na to, jak poznat, kdy je kvas připravený. Existují různá měřidla podobající se teploměru. Koupíte ho v drogrerii a jeho cena je něco přes sto korun. První známkou správně ukončeného kvašení je ale obvykle takzvaný ovocný koláč, který se z povrchu začíná potápět.

Pozor na překvašení

U raného ovoce, jako jsou třešně nebo meruňky, je kvašení rychlejší, zpravidla tři až čtyři týdny. Proces u pozdního ovoce se pohybuje mezi pěti až šesti týdny, může být i delší. Pozor ale na překvašení, což se může stát zejména při teplém počasí. Pokud tento proces nehlídáte, všechen kvas zoctovatí. To poznáte hlavně podle čichu. Současně se v něm snižuje obsah alkoholu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu