Chcete doma pěstovat bylinky? Vyvarujte se těchto chyb

Dům 22. října 2018 | 08:35 — Veronika Prášilová
Komu by se nelíbilo při přípravě salátu či základu pod maso sáhnout pro čerstvý tymián nebo bazalku. Problém však nastává obvykle ve chvíli, kdy bydlíme v bytě, na balkoně už je zima a doma se nám prostě nedaří rostliny pěstovat. Možná přitom děláme jen některou z následujících chyb, které naše zahradnické vize pokaždé zhatí, a přitom není těžké se jim vyvarovat.
Další 3 fotografie v galerii
Když se venku ochladí, přesuňte si bylinky domů / Internet

Tak vzhůru do čtení i práce, voňavý květináč či truhlík s domácí bylinkovou zahrádkou se vám bohatě odmění.

Hlavně dostatek světla

Nejdůležitějším bodem pro správné pěstování rostlinek v bytě je jejich umístění. Mějte proto vždy na paměti, že i když je zima, bylinka potřebuje dostatek denního svitu. Ten jí nejlépe zajistíte umístěním u okna, keré je orientováno na jih či západ. Pokud nedáte rostlině dostatek světla, vyrostou z ní pouze dlouhé nepoužitelné stonky vyhledávající právě denní světlo.

Vysoké teploty nesvědčí nikomu

Bylinkám rozhodně nesvědčí, pokud truhlík s nimi umístíte tam, kde teploty přesahují dvacet stupňů Celsia. Takže ihned raději zapomeňte na to, že si jej postavíte pěkně vedle sporáku, aby byl po ruce. Dobrým místem bohužel nejsou ani parapety, které přímo zespod vyhřívá radiátor. Zvolte proto raději nějakou skříňku nebo poličku, kterou máte pod oknem nebo vedle něj.

Kvalitní substrát i hnojivo

Když budete bylinky sázet, nezapomeňte na kvalitní substrát určený právě pro ně. Specializované obchody navíc nabízí také hnojivo, které vašim výpěstkům udělá opravdu dobře. A ostražití buďte také v případě, že si donesete předpěstovanou bylinku z obchodu. Raději si ji ihned přesaďte, protože zvláště v hypermarketech na jejich správné pěstování příliš důraz nekladou.

Ani málo, ani moc

Při pravidelném zalévání volte zlatou střední cestu. Příliš velká zálivka rostlinkám nesedí, protože by jim mohly uhnívat kořínky, a ze suché země také nic živého nevyroste. Zalívejte tedy truhlíky méně a pravidelně. Anebo vsaďte na osvědčené samozavlažovací květináče, které jsou sice o trošku dražší, ale jsou výbornými pomocníky.

A pokud v truhlících budete pěstovat rostlinky, které navíc nejsou příliš náročné a mohou být pohromadě, výsledek máte zaručen. Zkuste se jimi inspirovat třeba v našem článku zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu