Pavučinky, plíseň nebo hnědnutí listů? Možná vaše rostliny napadly rychle se množící svilušky

Ostatní 14. listopadu 2019 | 11:17 — Anna Novotná
Sviluška je rod roztočů, kterým je obecně věnována velká pozornost pro jejich schopnost vážně poškozovat rostliny. Bývají světle žlutí, zelenaví nebo i červení. Patří mezi pavoukovce, kteří sají na rostlinách, především na spodní straně listů, kde si vytvářejí jemné pavučinky. Napadají velmi široké spektrum nejrůznějších rostlin.
Další 3 fotografie v galerii
Svilušky jsou velmi drobní roztoči / Shutterstock

Nejen rostliny na zahradě, ale i v bytě jsou ohroženy mnoha škůdci. K těm nejčastějším patří sviluška (Tetranychus). Z okrasných rostlin jsou to především lilkovité, azalky, kaktusy, kaly, karafiáty, fíkusy, gerbery, saintpaulie, palmy aj. Sviluška ovocná pak napadá hlavně jabloně a růže. Sviluška chmelová i ovocná se u nás vyskytuje ve volné přírodě.

Sviluška vám může totálně zdevastovat všechny vaše pokojové rosltiny. Jakmile zjistíte, že se ve vaší domácnosti objevila, okamžitě začněte jednat.

Tento drobný roztoč meří asi 0,4 až 0,6 mm, takže je viditelný i pouhým okem. Je jedním z nejčastějších a nejnebezpečnějších škůdců. Roztoč má zelené až šedozelené zbarvení se dvěma tmavými skvrnami na zadečku. Přezimující samice mají oranžovou, nebo červenou barvu. Tito drobní škůdci se rozmnožují vajíčky, které samičky kladou na listy. Mají mnoho generací do roka. Ve vytápěných prostorách se rozmnožují rychle a celoročně mohou mít až dvacet generací. Na spodní straně listů můžete objevit až několik desítek tisíc svilušek.

Jaké jsou příznaky napadení?

Sají většinou na spodní straně listů a k usnadnění pohybu si tam vybudují síť drobných, velmi jemných pavučinek. Napadené listy obvykle žloutnou, mají zahnědlé okraje a jsou svinuté. Silně napadené rostliny nakonec shazují listy. Svilušky patří k nejobtížnějším škůdcům mimo jiné i proto, že poměrně do­bře přezimují v půdě, na zbytcích rostlin i suchém listí.

Přezimující samice na jaře kladou vajíčka, ze kterých se za 9 až 60 dní (v závislosti na teplotě prostředí) líhnou larvy. Ty sáním způsobují světlé, poz­ději bronzovité skvrny a listy postupem času usychají.

Ohrožené rostliny

Svilušky nejsou příliš vybíravé a škodí prakticky na všech pěstovaných rostlinách. Patří k nejčastějším škůdcům pokojových rostlin v domácnosti. Co se týká zeleniny, poškozují zejména plodovou zeleninu pěstovanou v krytých prostorách. V zimních zahradách napadá prakticky všechny okrasné rostliny. Obzvláště nebezpečná je pro bonsaje.

Setkat se s ní ale můžete také na ovocných stromech, jehličnanech, travinách, zkrátka téměř všude. Některé druhy svilušky dokonce napadají i zvířata a člověka, známá je takto především sviluška podzimní (sametka) způsobující podzimní vyrážku, trombidiózu.

Jak se škůdcům vyhnout

Vždy je lepší se sviluškám vyhnout, než pak řešit následky jejich řádění na rostlinách. Prevence je přitom docela snadná - stačí rostliny pravidelně rosit, protože sviluška nesnáší vlhkost.

Pokud vás trápí svilušky venku na zahradě nebo ve skleníku, spočívá prevence v důsledném zlikvidování posklizňových zbytků rostlin, ideálně kompostováním. Teploty zapařeného kompostu se totiž pohybují kolem 70 °C, což všechna stádia svilušek spolehlivě zlikviduje. A nepodceňte ani dezinfekci půdy.

Jak svilušky zničit?

V prvé řadě se musíte pustit do boje nejlépe hned v raném stádiu. Vyplatí se rostliny několikrát do měsíce zkontrolovat. U rostlin, které jsou velmi silně napadeny (jsou opředeny pavučinkou a jsou silně posáté), ochrana již nemá smysl. V takovém případě je lepší rostliny raději zlikvidovat. V této fázi se totiž sviluška pomocí pavučiny a proudění vzduchu rozšiřuje na další rostliny.

Pokud na svilušky narazíte brzy a rostliny zatím čelí jen slabšímu náporu roztočů, můžete jako první pomoc vyzkoušet silný roztok vody s přípravkem na mytí nádobí. V tomto roztoku můžete listy pečlivě omýt na rubu i líci.

Obvykle se rostliny napadené sviluškou ošetřují chemickými postřiky. Většinou ale nehubí vajíčka, proto se musí postřik dvakrát opakovat v intervalu 5 – 7 dnů. Opět stříkejte chemický postřik na rubu i líci listů. 

Tipy na domácí postřiky: Vyzkoušet můžete i nejrůznější doma připravené postřiky. Na venkovní rostliny je například účinný cibulový odvar. Stačí zalít slupky z několika cibulí vroucí vodou a nechat je zhruba 3 dny louhovat. Hotový výluh pak sceďte a rostliny jím postříkejte. Postup za pár dní opakujte. Na svilušky zabírá i heřmánek. Šest lžic heřmánkového květu zalijete horkou vodou a nechte louhovat. Přecezený odvar zřeďte v poměru 1 : 5 a stříkejte na rostlinu každé 3 až 4 dny po dobu tří týdnů. Dále čtěte: Naložte si kysané zelí do sklenic a získáte zásobárnu vitaminů na celou zimu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu