Chcete krásné a husté velikonoční osení? Poradíme, kdy a jak jej správně zasadit

Ostatní 06. dubna 2019 | 12:50 — Veronika Prášilová
Velikonoční nebo také jarní osení je jednou z nejoblíbenějších dekorací svátků jara. Minimálně kelímek s krásně hustou „trávou“ má na stole či parapetu snad každá domácnost. Víte, kdy a jak ji zasít, abyste ji měli o Velikonocích tak akorát vysokou a krásně hustou?
Další 3 fotografie v galerii
Jarní osení zdobí snad každý velikonoční stůl nejen v Česku / Internet

Velikonočním osením si lidé příbytky zkrášlovali již v pohanských dobách. Svěží zelená barva symbolizovala příchod jara a naději, že zimě definitivně odzvonilo a začíná doba, kdy bude možné opět začít sít.

Co vše se dá zasít

Na osení nebo také obilíčko, jak se mu někde říká, je nejvhodnější ječmen nebo pšenice. Koupit se dá v tomto období i v běžných obchodech v malém balení. Pozor jen, pokud obilí není určeno přímo k setí, ale ke kuchyňské úpravě, aby nebylo nějak tepelně upravené, nemuselo by vám vzejít. Naklíčit si ale můžete dát i jiná semínka, například čočku nebo řeřichu, která je skvělá na mini dekorace, například do skořápky od vajíčka, jak můžete vidět v naší fotogalerii.

Vody nesmí být ani málo, ani moc

Osení můžete nechat naklíčit a vyrůst na vlhké vatě nebo klasicky v květináči, misce či jiné nádobě podle vaší fantazie. Osení do přiměřené velikosti vyroste za 10 až 14 dnů, podle teploty v místnosti. Čím vyšší teplota, tím rychleji roste. Na minimálně pěticentimetrovou vrstvu běžné zeminy pro pokojové rostliny hustě nasypejte zrní nebo semínka, zasypejte asi dvoucentimetrovou vrstvou zeminy, lehce přitlačte a opatrně zalijte.

Osení vysejte opravdu hodně hustě, ale nesmí být ve vrstvě. Nádobu můžete zakrýt třeba mikrotenovým sáčkem s několika dírkami, dokud osení nevyklíčí. Zeminu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou, aby osení nezačalo hnít.

Jak urychlit nebo zpomalit růst

Pokud vám osení poroste příliš rychle, přemístěte jej na chladnější, ale světlé místo. Pokud jste ve správnou dobu zapomněli zasít, můžete obilí na jeden den namočit do teplé vody, ve které nabobtná a vyklíčí rychleji než v zemině. Nejrychleji klíčí a vzejde řeřicha, která potřebuje jen čtyři až pět dnů, aby vyrostla zhruba na pět centimetrů. Pokud vám naopak osení začíná přerůstat a ohýbat se, jednoduše jej sestřihněte nůžkami.

Co s osením po velikonocích? Snist nebo vypít!

Jakmile osení splní svůj dekorační účel, může ještě skvěle posloužit, a to vašemu zdraví. O zeleném ječmeni jste jistě slyšeli mnoho superlativů. Je doslova nabité tělu prospěšnými látkami, například koenzymem Q10. Po Velikonocích tedy osení ostříhejte, opláchněte a použijte do salátu nebo rozmixujte třeba do smoothie.

Na Velikonoce se můžete začít připravit už i s vajíčky. Poradíme jednoduchou, přitom velmi efektní techniku jejich zdobení, která každého koledníka jistě ohromí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Romantika mezi mrakodrapy. Objevte dokonalý šperk Perského...

Zavřít reklamu