Jednoduchý test na zjištění, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby

Ostatní 08. června 2019 | 11:43 — Veronika Prášilová
Mikrovlnné trouby jsou nedílnou součástí většiny kuchyní. Ohříváme prakticky denně, a to na talířích, ve skleněných, porcelánových nebo plastových miskách. Ovšem někdy máme jídlo v nádobě, o níž si nejsme jistí, zda do mikrovlnky patří. S naším jednoduchým testem to zjistíte raz dva.
Další 3 fotografie v galerii
Než si zničit hezký kus nádobí, to raději zkuste náš test / Internet

Při nákupu nového nádobí, které byste chtěli v mikrovlnné troubě používat, je to jednoduché. Buď je přímo označeno jako vhodné, nebo se zeptáte prodavače. U nádobí, které již máte doma, to tak jednoznačné nemusí být, proto je vhodné jej otestovat, abyste si jej nezničili.

Jestli váháte, raději to nezkoušejte

Samozřejmě není možné zkoušet všechny nádoby, misky či talíře. Jistě víte, že do mikrovlnné trouby nepatří kov, a to platí i pro malé ornamenty či lemování, které by mohly být vyrobené z barvy s příměsí kovu. Vyhněte se také testování krabiček z tenkého plastu, ve kterých se prodávají například cherry rajčata, jahody nebo hrozny. Zapomeňte i na zkoušky se starými ozdobnými talíři, o které byste nechtěli přijít, nebo nádobí z tenkého skla. Pokud jen trochu váháte, raději se nepouštějte do risku.

Krátký test pro vaši jistotu

Máte-li tedy nějaký talíř, misku či jinou nádobu ze skla, porcelánu či silného plastu, a chcete zjistit, zda jsou vhodné pro ohřev v mikrovlnné troubě, dejte je dovnitř – samozřejmě bez jídla – a pusťte troubu na půl minuty na plný výkon. Jestliže zůstane nádobí studené nebo jen trochu teplé, máte vyhráno. Je-li naopak horké, je jasné, že tento kousek není vhodný na ohřev jídla v mikrovlnce.

Nádobí vhodné do mikrovlnky

Pro přípravu či ohřev jídla v mikrovlnné troubě se hodí nádobí z keramiky, silného skla nebo porcelánu. Nemusí být ani bílé, barevné varianty v tomto případně nemají žádný vliv. Ideální nádoby pro mikrovlnné trouby jsou z varného skla. Navíc mají tu výhodu, že můžete při vaření sledovat jeho průběh.

Patří do mikrovlnky dřevo?

Zkuste v práci nebo při návštěvě svých známých toto téma nadhodit. Budete asi překvapení, protože velmi často se rozvine zajímavá diskuse. Někdo si myslí, že to je nesmysl, že se dřevo zničí nebo dokonce začne hořet. Není to pravda. Dřevo sice není nejlepším materiálem pro ohřev, ovšem když si na dřevěném talíři nebo v míse něco krátce přihřejete, nic se nestane. Dokonce nevadí, když při ohřevu zapomenete v pokrmu třeba vařečku či jiné náčiní. Nezničí se, maximálně se po chvíli zahřeje.

Mikrovlnná trouba je skvělým pomocníkem, a dokonce nejen při vaření nebo ohřevu jídla. Využít ji můžete dokonce i na věci, které by vás snad ani nenapadly – na loupání česneku, získání více šťávy z citrusů nebo desinfekci houbiček na mytí.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Korálové útesy bohužel stále umírají. Nebudou už dále poskytovat své služby životu na planetě

Chcete-li přilákat na jaře na svou zahradu ptáčky, musíte...

Jak lze efektivně kompostovat shnilé nebo chorobami napadané...

Sušení prádla v interiéru může i ohrozit zdraví....

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Zavřít reklamu