S podzimem přichází i silný vítr. Jak zabezpečit svůj dům i zahradu?

Ostatní 04. listopadu 2019 | 15:32 — Šárka Vondráčková
S podzimem tradičně přichází i silný vítr, který umí přejít i do vichřice. Během větrných poryvů či vichřic je u něj největším nebezpečím, že dokáže odnést vše, co není pevně přichycené.
Další 2 fotografie v galerii
Rozbitá auta, na kterých skončily větve či popadané stromy, patří mezi nejčastější poškozený majetek v důsledku silného větru / Depositphotos

Jak je známo, vítr vzniká díky rozdílnému zahřívání vzduchu na různých místech na zemi. A právě na podzim rostou nejvíce rozdíly tlaku vzduchu, které jsou vyrovnávány větrem, jenž může zesílit až do vichřice. A při takové síle dokáže vítr napáchat na vaší zahradě i majetku nemalé škody.

Zabezpečte svůj majetek

V těchto dnech byste si měli zkontrolovat zejména zahrady, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Nejenže létající předmět může kohokoliv zranit, ale také může dojít k poškození vašeho majetku.

V domě se zaměřte na zajištění dveří a oken. Zkontrolujte, zda máte vyklizený balkon, či terasu. Pokud je vítr silný, doporučuje se omezeně větrat a zamezit vzniku průvanu v domě.

Vysaďte si větrolam

Ani rostlinám silný vítr nesvědčí. Proto, pokud máte zahradu na větrném stanovišti, vyplatí se založení živého plotu, který poslouží jako větrolam. Tyto dřeviny nedokáží vítr zadržet, ale zmírní jeho nápor. Při jejich výsadbě je důležité vysadit je vždy v pravém úhlu ke směru nejčastějších větrů.

Pokud se rozhodnete pro větrolam z jehličnanů, ochrání vaší zahradu před větrem po celý rok. Při jeho výsadbě je třeba jednotlivé rostliny sázet maximálně 40 - 80 centimetrů od sebe. Řiďte se především velikostí sazenic a dbejte na to, aby se spodní větve navzájem alespoň lehce dotýkaly.

Pravidla chování při silném větru

  • Omezte pohyb venku a jízdy autem, neschovávejte se pod stromy, nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), rozhodně nechoďte do lesa a nevydávejte se na horské túry.
  • Neparkujte auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením.
  • Pokud za silného větru řídíte auto, jeďte maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici.
  • Spadlých drátů elektrického napětí se nedotýkejte a vůbec se k nim nepřibližujte. Dále čtěte: Čas pouštění draků je tady! Máme návod na jejich výrobu.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu