Starý pařez na zahradě moc parády neudělá. Způsoby, jak se jej nejlépe zbavit

Zahrada 15. listopadu 2019 | 18:42 — Anna Novotná
Po celodenním kácení starého stromu jste se konečně dopracovali k pařezu, který se však nechce svého místa za žádnou cenu vzdát? Poradíme, jak jej odstranit.
Další 2 fotografie v galerii
Překáží vám na zahradě pařez? Zbasvte se ho / Depositphotos

Na boj s pařezem zakořeněným hluboko v zemi si vyčleňte dostatek času a síly. Pokud vám pařez na zahradě příliš nepřekáží a na jeho odstranění nespěcháte, nechte to na přírodě. Do pařezu vysaďte jedlé dřevokazné houby.

Nechte všechnu práci na přírodě

Do vyššího kmenu můžete naočkovat hlívu ústřičnou, jidášovo ucho, penízovku sametonohou, shiitake a jiné druhy hub. Ve všech uvedených případech můžeme sklízet houby na jaře a na podzim až do doby, kdy se pařez rozpadne. Dřevokazné houby jeho rozpadnutí výrazně urychlí. Očkovat pařezy je ideální v dubnu a květnu, čili uprostřed jara.

Než pařez úplně ztrouchniví, může posloužit i jako dekorace. Například do něj můžete dlátem nebo motorovou pilou vyhloubit prohlubeň a nasypat do ní zeminu. Do takto připraveného přírodního květináče pak už jen stačí zasadit nějakou pěknou rostlinu. Na vyšší pařez zase můžete připevnit třeba ptačí budku.

Zbavte se pařezu ekologicky

Jestli se chcete pařezu zbavit ekologicky, ale trochu rychleji než v prvním případě, ideální volbou jsou houby. Stačí, když do pařezu pilkou či vrtačkou uděláte dírky a dřevo naočkujete vybranou houbou, například hlívou ústřičnou. Jednak získáte skvělou a zdravou pochoutku do kuchyně a navíc asi do dvou let hlíva vykoná své - do pařezu pak stačí jen zlehka kopnout a je pryč.

Když musí přijít na řadu síla

Potřebujete-li se pařezu zbavit hned, nezbývá, než ho ze země mechanicky vyrvat i s kořeny. Ideální je, když je pařez trochu vyšší. Kolem horní části kmenu obtočte pevné lano nebo řetěz a pomocí traktoru pařez vytrhněte. Jestliže nemáte k dispozici traktor, použijte takzvaný hupcuk. Jde o řetězový zvedák s pákou, jehož jeden konec se omotá kolem pahýlu stromu a druhý se připoutá ke kmeni stromu zdravého. Zdravý strom by měl být silnější než pahýl, který potřebujete vytáhnout, jinak by se vám mohlo stát, že si vytrhnete zdravý strom. Tomu lze zabránit ukotvením kon­ce hupcuku na zdravý strom co nejníže k zemi - tím bude páka na rozdíl od trhaného pahýlu takřka nulová.

Proces můžete urychlit i tím, že okolí pařezu mírně odkopete a odhalené kořeny budete průběžně odsekávat.

Vypalování pařezu

Hodně lidí se uchyluje k takzvanému vypalování pařezu. Jde o to, že se do dřeviny navrtají dírky a do nich se nalije topný olej nebo petrolej (nikdy ne benzin). Pak se počká několik týdnů, než dřevo hořlavinu pořádně natáhne. Těsně před podpálením se pak do dírek ještě nakape trochu petroleje. Pařez může doutnat i několik dní a je třeba to mít pod kontrolou. Například v rašelinné půdě může kořen prohořet desítky metrů daleko, aniž by majitel zahrady tušil, že se tím vystavuje trestní odpovědnosti za způsobený požár. Tato metoda je proto velmi riskantní.

Chemické metody

Chemická likvidace pařezů je dlouhodobější proces. Vodorovnou plochu pařezu je třeba naříznout motorovou pilou do hloub­ky asi pěti centimetrů a do vzniklé drážky jednou za rok nasypat kuchyňskou sůl nebo ledek. Množství soli ne­musí být velké. Rozpad pařezu urychlíte tím, že drážku zakryjete zatíženou igelitovou fólií, aby se sůl nevyplavovala dešťovou vodou.

K likvidaci pařezů chemickou metodou můžete také zakoupit průmyslově vyráběné odstraňovače pařezů na bázi herbicidů. V žádném případě nesmíte používat chemikálie, jako je dichroman. Je karcinogenní a vysoce toxický!

Pomoc odborníků

V případě, že se do odstranění pařezu obáváte pustit samotní, povolejte odbornou pomoc. K mechanickému odstraňování se většinou využívá speciální fréza. Některé typy dokážou jít do hloubky až dvacet centimetrů pod terén, jiné dokonce ještě o dvacet centimetrů hlouběji.

Ve většině případů však v zemi zůstanou zbytku pařezu a kořenu, dané místo proto není vhodné k nové výsadbě. K vytržení může posloužit i nějaký tahač. Zvažte však, zda si hodláte zničit pěstovaný trávník těžkou technikou kvůli jednomu pařezu. Pomoc s odstraněním pařezu vyjde na několik tisíc korun. Dále čtěte: Hmyzí domeček nebo rovnou hotel? Přilákejte do zahrady užitečné tvory.

Témata: pařez, zahrada, námaha
Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu