Teplou vodu v domácnosti vám může zajistit i slunce. Termické systémy jsou účinnější než fotovoltaika

Dům 27. dubna 2020 | 12:31 — Helena Malá
Pokud hledáte alternativní zdroje tepla, možná jste už slyšeli o solárním termickém ohřevu vody. Přesto, že tato metoda začala pomalu ustupovat fotovoltaickým panelům, stále si najde své uplatnění.
Další 3 fotografie v galerii
Oproti fotovoltaice stačí pro termický ohřev vody daleko menší plocha kolektoru / Depositphotos

Termické solární systémy využívají přímý ohřev vody v solárním kolektoru. Oproti fotovoltaice stačí pro termický ohřev vody daleko menší plocha kolektoru. Solární termický ohřev vody pracuje na principu ohřívání teplonosné kapaliny v kolektoru. Tato kapalina pak v zásobníku ohřívá vodu.

Naproti tomu systém s fotovoltaikou mění sluneční záření na elektřinu, která se pak využije pro ohřev vody v bojleru. Termické systémy už nyní trochu ustupují, protože fotovotaické panely se snadněji instalují a jejich cena klesá. Termické systémy jsou ale účinnější a potřebují tedy jen menší plochu kolektoru.

Jen na slunce spoléhat nelze

V tuzemských klimatických podmínkách se na pravidelné sluneční záření příliš spoléhat nedá. Systém solárních panelů se proto navrhuje v rozmezí 60 – 80% soběstačnosti, tedy schopnosti čerpat energii ze slunce. Výhodnou kombinací do zimních měsíců je pak doplnění plynovým nebo elektrickým ohřevem, případně ohřevem na tuhá paliva.

Typy termických panelů

Na trhu je k dostání několik typů solárních termických panelů:

  • Ploché nekryté panely – používají se zpravidla pro sezonní provoz, například pro ohřev vody v bazénu.
  • Ploché kryté panely – nejvyužívanější, v létě ohřejí vodu na 80 °C i více, v zimě pak na 50 °C.
  • Ploché vakuové panely - jsou určeny pro celoroční solární ohřev vody a vytápění, případně průmyslové aplikace s provozními teplotami okolo 100 °C.
  • Vakuové trubicové kolektory – nejúčinnější, ale nejdražší.

Potřebný počet panelů

Počet panelů záleží na množství vody, kterou spotřebujete, a na sklonu a orientaci vaší střechy. Jeden metr čtvereční kolektoru poskytne ročně zhruba 400 kWh energie. Čtyřčlenná rodina potřebuje pro svoji běžnou spotřebu kolektory o ploše zhruba 4 až 5 m2. Do solárních kolektorů se nenapouští voda, ale nemrznoucí solární kapalina – obvykle směs vody a propylenglykolu. Součástí systému je též oběhové čerpadlo, jež se stará o cirkulaci solární kapaliny, a řídicí elektronika.

V tuzemsku zvládne kvalitní solární systém pokrýt celou spotřebu teplé vody v domácnosti během letních měsíců. Zbytek roku ji pokrývá částečně. S návratností vstupní investice vám může pomoci rovněž využití dotačního programu, například Nová zelená úsporám. O tom, jak si doma vyrobit solární sprchu za pár korun, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nová raketa společnosti Virgin Orbit poprvé vzlétla do vesmíru. Vynesl ji speciálně upravený Boeing 747

Pokud si pořizujete koťátko, je velmi důležité dopřát mu...

Klasický versus elektrický zavařovací hrnec. Vyberte si ten...

Kořenová čistička je přírodní, vyčistí odpadní vody...

Ne každý pes je vhodný na běhání. Plemena s krátkým nosem...

Svíčka z pomeranče nepotřebuje ani vosk, ani knot. Vyrobíte...

Lopatkovec je nenáročný, někdy ale přestane kvést nebo mu...

Zavřít reklamu