Naučte se patinovat nábytek. Získáte stylové a originální kousky do vašeho bytu
Pokud hledáte tip, jak svému bydlení dodat punc originality, nejspíš si techniku patinování zamilujete. V technice patinování jde vlastně o vzhled, který vypadá jako „ošoupaný“ nebo „zašlý“. Takto upravený matný sametový povrch vás zanese do dávných časů a je zcela na vás, jakou barvu či vzor zvolíte. Nicméně zrovna patina je typická pro francouzský styl Provence, o kterém jsme psali zde. A pokud uvažujete, že byste si domácnost zařídili přesně v tomto stylu, můžete si zašlý vzhled svému nábytku dát doma sami. Není to vůbec těžké.
Vhodné povrchy pro patinování
Tato povrchová úprava je vhodná pro všechny masivní dřevěné povrchy. Vůbec nejideálnější je měkké dřevo, jako je smrk nebo borovice. Patinovat můžete dveře, poličky, rámečky, komody, nábytek, trámy i podlahu.
Krok za krokem
Jestli už jste se rozhodli, jakou část nábytku budete patinovat, pak si musíte pořídit ty správné barvy. Pořiďte si dva odstíny barvy, které jsou vhodné pro dřevo. Jeden tmavší, který bude sloužit jako podklad, a druhý světlejší, který bude tvořit vrchní vrstvu. Na závěrečnou povrchovou úpravu je pak ideální lak pro namáhané povrchy, včelí vosk nebo olej pro méně namáhané povrchy. Kromě barev a štětců si ještě sežeňte smirkový papír č. 100 a brusnou houbičku, která má zrnitost 80 - 100.
Postup
Podklad lehce obrousíte smirkovým papírem a naneste na něj tmavší barvu, ale jen v jedné vrstvě. Tu nechejte dobře zaschnout. Poté nanesete na tmavší odstín ten světlejší, opět jenom v jedné vrstvě a znovu nechejte dobře zaschnout. Po zaschnutí se můžete pustit do finálního broušení. Brusnou houbičkou v jednom směru stírejte jemně vrchní část barvy na tmavší podkladní nebo klidně až na dřevo. Jakmile jste s výsledkem spokojeni, je potřeba celý povrch zakonzervovat. Pro namáhané povrchy použijte tvrdý lak, na ty méně namáhané bude stačit olej nebo včelí vosk. Vrchní lak naneste opět v jedné vrstvě a nechejte důkladně zaschnout.
S čím patinovaný nábytek kombinovat
Nejlépe se kombinuje s rustikálním nebo vintage stylem (opotřebované věci). Dokonale doplní vybavení chaty, chalupy, ale i moderní novostavbu. Nebojte se experimentovat, technika se používá na dřevo, kov, sklo, omítku, papír či plasty.