Žárlivost a urážlivost nejsou ryze lidské vlastnosti. Tyto city mají i psi

Mazlíčci 04. dubna 2020 | 10:03 — Helena Malá
Majitelé psů to už dost možná poznali na vlastní kůži, je to však i vědecky dokázáno. Pejsi dokáží žárlit a také se urazit. Podobně jako lidé jsou schopni být citliví vůči nespravedlivému chování. Víme, jak se psí žárlivost projevuje i jak jí čelit.
Další 3 fotografie v galerii
Žárlivost dávají psi najevo různými způsoby / Depositphotos

Experiment, který dokázal, že psi mohou žárlit, provedla například Christine Harrisová z University of California. Závěr vědecké studie je podle ní jasný. I pejsci žárlí, pokud jim nějaký rival bere lásku jejich páníčka.

Psí žárlivost se podle Harrisové projevuje šťoucháním do pána, odstrkováním rivala, štěkáním. V rámci studie takto reagovali pejsci na vycpanou atrapu psa, která vrtěla ocasem, kňučela a štěkala. Mimo jiné se také ukázalo, že citlivěji psi reagovali na to, když jim jejich páníček věnoval pozornost a najednou ji přesměroval na jiného psa. Když si pán například četl knihu a pak začal věnovat pozornost jinému pejskovi, byly projevy žárlivosti podstatně méně intenzivní.


 
Žárlivosti pejsků se věnovali také rakouští vědci, a i oni dospěli k názoru, že psi dokáží cítit jednoduchou formu žárlivosti a urazit se. Zjistili například, že zatímco psi mohou odmítnout podat pac, pokud vidí, že jiný pes za potřesení tlapkou dostal odměnu a oni ne, zdá se, že jim naopak nevadí, pokud jiný pes dostane lepší odměnu než oni. A na rozdíl od opic, u nichž vědci prokázali, že mohou odmítnout méně chutné jídlo, které dostanou jako odměnu, psi se pamlsku nezřeknou nikdy. Mimochodem, vědci zjistili, že i primáti dokáží cítit závist. Na rozdíl od psů si ale odmítají vzít odměnu v podobě jídla, pokud vidí, že jiná opice či šimpanz dostali za stejný úkol něco lepšího.

Projevy žárlivosti

Každý pes dává svou žárlivost najevo trochu jinak. A jak tedy poznáte, že si vás váš mazlík nárokuje víc, než je zdrávo?

  • Agrese - jde o nejvíce patrný a nepřehlédnutelný projev žárlivosti. Váš čtyřnohý kamarád začně chňapat nebo rovnou kousat vašeho nového kamaráda. Jestli u toho ukazuje zuby a má uši dozadu, nejde o hru. O tom, co vám pes sdělí, než opravdu kousne, jsme psali zde.
  • Jde do koupelny - zvířata nemohou vyjádřit pocity a myšlenky slovy, místo toho se to odrazí v jejich činnostech. Pokud se pes odebírá na místa, na která normálně nechodí, něco se vám snaží naznačit.
  • Věnuje vám extra pozornost - najednou na vás skočil a olizuje vám uši nebo ruce, přestože tohle normálně nedělá? Tak to jde o neklamný projev žárlivosti.
  • Teritoriálnost - někdy se váš psí kamarád snaží omezit přístup druhého zvířete k vaší maličkosti. Buď ho odstrčí stranou nebo ho dokonce tlačí do jiné místnosti.
  • Štěkání - když se o vaši pozornost nezasloužil fyzicky, tak se o to pokusí prostřednictvím vašich uší. Štěká a štěká a štěká...
  • Snaží se vetřelce vyděsit - pes může rovnou zaujmout agresivní postoj a snažit se „vetřelce“ vyděsit natolik, aby se schoval do kouta co nejdál páníčka.
  • Předvádí extra kousky - umí váš pes prosit nebo hrát mrtvolu? Bude to nejspíš dělat i v případě, že má záchvat žárlivosti. Chce tím odvést vaši pozornost.
  • Uzurpuje si váš prostor - někdy je psí žárlivost daleko nenápadnější. Pes kolem vás nijak neposkakuje ani nevrčí. Místo toho si k vám lehne a začne vás vytláčet z vašeho místa nebo se roztahovat po celé pohovce tak, aby tam nezbylo místo pro nikoho jiného.
  • Ublížený pohled - někdy pes také ostentativně odejde. Předtím, než opustí místnost, vám ale nezapomene věnovat ublížený pohled. Abyste věděli, že tohle jste fakt přehnali.

Jak zakročit

V první řadě si musíte uvědomit, že vy jste tady pánem smečky. Pokud se pes začne projevovat jedním z výše popsaných způsobů, v podstatě tím přebírá velení a vy ztrácíte respekt. Dejte psovi jasně najevo, že kdy a kde se s ním budete mazlit, záleží jen a jen na vás. Někdy pomůže odkázat psa na místo a dát mu povel „zůstaň“. V případě agresivních projevů ho zkuste povalit na záda a počkat, dokud se neuklidní. Pokud ani to nezabírá, běžte se psy ven a udělejte z nich procházkou bok po boku smečku. A pak se vraťte domů. Mělo by to být lepší.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Americká sonda přistála na asteroidu a pokusila se odebrat vzorky. Mohou prozradit důležité informace

Pokojové rostliny na podzim rádi napadají různí škůdci....

Dýně Hokkaido je zdravou podzimní ingrediencí, navíc ji ani...

Než si pořídíte psa do bytu, měli byste vědět, jaká...

Pokud vaše astry kvetou méně než obvykle, nezoufejte. Často...

Vyhněte se nejčastějším chybám při čištění toalety,...

Zazimujte zahradní jezírko včas a ochraňte jej před...

Zavřít reklamu