Žárlivost a urážlivost nejsou ryze lidské vlastnosti. Tyto city mají i psi

Mazlíčci 04. dubna 2020 | 10:03 — Helena Malá
Majitelé psů to už dost možná poznali na vlastní kůži, je to však i vědecky dokázáno. Pejsi dokáží žárlit a také se urazit. Podobně jako lidé jsou schopni být citliví vůči nespravedlivému chování. Víme, jak se psí žárlivost projevuje i jak jí čelit.
Další 3 fotografie v galerii
Žárlivost dávají psi najevo různými způsoby / Depositphotos

Experiment, který dokázal, že psi mohou žárlit, provedla například Christine Harrisová z University of California. Závěr vědecké studie je podle ní jasný. I pejsci žárlí, pokud jim nějaký rival bere lásku jejich páníčka.

Psí žárlivost se podle Harrisové projevuje šťoucháním do pána, odstrkováním rivala, štěkáním. V rámci studie takto reagovali pejsci na vycpanou atrapu psa, která vrtěla ocasem, kňučela a štěkala. Mimo jiné se také ukázalo, že citlivěji psi reagovali na to, když jim jejich páníček věnoval pozornost a najednou ji přesměroval na jiného psa. Když si pán například četl knihu a pak začal věnovat pozornost jinému pejskovi, byly projevy žárlivosti podstatně méně intenzivní.


 
Žárlivosti pejsků se věnovali také rakouští vědci, a i oni dospěli k názoru, že psi dokáží cítit jednoduchou formu žárlivosti a urazit se. Zjistili například, že zatímco psi mohou odmítnout podat pac, pokud vidí, že jiný pes za potřesení tlapkou dostal odměnu a oni ne, zdá se, že jim naopak nevadí, pokud jiný pes dostane lepší odměnu než oni. A na rozdíl od opic, u nichž vědci prokázali, že mohou odmítnout méně chutné jídlo, které dostanou jako odměnu, psi se pamlsku nezřeknou nikdy. Mimochodem, vědci zjistili, že i primáti dokáží cítit závist. Na rozdíl od psů si ale odmítají vzít odměnu v podobě jídla, pokud vidí, že jiná opice či šimpanz dostali za stejný úkol něco lepšího.

Projevy žárlivosti

Každý pes dává svou žárlivost najevo trochu jinak. A jak tedy poznáte, že si vás váš mazlík nárokuje víc, než je zdrávo?

  • Agrese - jde o nejvíce patrný a nepřehlédnutelný projev žárlivosti. Váš čtyřnohý kamarád začně chňapat nebo rovnou kousat vašeho nového kamaráda. Jestli u toho ukazuje zuby a má uši dozadu, nejde o hru. O tom, co vám pes sdělí, než opravdu kousne, jsme psali zde.
  • Jde do koupelny - zvířata nemohou vyjádřit pocity a myšlenky slovy, místo toho se to odrazí v jejich činnostech. Pokud se pes odebírá na místa, na která normálně nechodí, něco se vám snaží naznačit.
  • Věnuje vám extra pozornost - najednou na vás skočil a olizuje vám uši nebo ruce, přestože tohle normálně nedělá? Tak to jde o neklamný projev žárlivosti.
  • Teritoriálnost - někdy se váš psí kamarád snaží omezit přístup druhého zvířete k vaší maličkosti. Buď ho odstrčí stranou nebo ho dokonce tlačí do jiné místnosti.
  • Štěkání - když se o vaši pozornost nezasloužil fyzicky, tak se o to pokusí prostřednictvím vašich uší. Štěká a štěká a štěká...
  • Snaží se vetřelce vyděsit - pes může rovnou zaujmout agresivní postoj a snažit se „vetřelce“ vyděsit natolik, aby se schoval do kouta co nejdál páníčka.
  • Předvádí extra kousky - umí váš pes prosit nebo hrát mrtvolu? Bude to nejspíš dělat i v případě, že má záchvat žárlivosti. Chce tím odvést vaši pozornost.
  • Uzurpuje si váš prostor - někdy je psí žárlivost daleko nenápadnější. Pes kolem vás nijak neposkakuje ani nevrčí. Místo toho si k vám lehne a začne vás vytláčet z vašeho místa nebo se roztahovat po celé pohovce tak, aby tam nezbylo místo pro nikoho jiného.
  • Ublížený pohled - někdy pes také ostentativně odejde. Předtím, než opustí místnost, vám ale nezapomene věnovat ublížený pohled. Abyste věděli, že tohle jste fakt přehnali.

Jak zakročit

V první řadě si musíte uvědomit, že vy jste tady pánem smečky. Pokud se pes začne projevovat jedním z výše popsaných způsobů, v podstatě tím přebírá velení a vy ztrácíte respekt. Dejte psovi jasně najevo, že kdy a kde se s ním budete mazlit, záleží jen a jen na vás. Někdy pomůže odkázat psa na místo a dát mu povel „zůstaň“. V případě agresivních projevů ho zkuste povalit na záda a počkat, dokud se neuklidní. Pokud ani to nezabírá, běžte se psy ven a udělejte z nich procházkou bok po boku smečku. A pak se vraťte domů. Mělo by to být lepší.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bohuš Matuš je bezesporu velký talent. Jeho život je ale plný trapných afér a ponížení

Vyrobte si krásné vánoční ozdoby z korálků. Zabavit se...

Neodčervená kočka může nakazit vás i vaše děti....

Připravte si likér z černého bezu. Má vynikající účinky...

Židle musí umět víc, než jen zapadnout do interiéru. O...

Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným...

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Zavřít reklamu